Zbigniew Ziobro wprost wzywa Morawieckiego do zawetowania budżetu UE. Grozi premierowi "utratą zaufania"
Zbigniew Ziobro i jego Solidarna Polska już otwarcie wzywa premiera Mateusz Morawieckiego, by spełnił swoją obietnicę i zawetował unijny budżet, by w ten sposób zablokować wdrożenie mechanizmu praworządności.
Ziobro pytany był przez dziennikarzy, co by się stało w momencie, gdyby premier nie zawetował unijnego budżetu,
- Jestem przekonany, że wszyscy myślimy tak samo i weto zostanie tutaj zastosowane. Natomiast jeśli pan mnie pyta o czysto teoretyczną sytuację (...), to w takim wypadku oznaczałoby to całkowitą utratę zaufania do premiera z wszelkimi tego konsekwencjami, które z takich sytuacji wypływają - powiedział. Podkreślił, że były "pewne rozdźwięki", jeśli chodzi o lipcowy szczyt Rady Europejskiej, natomiast teraz cały obóz mówi "jednym głosem" - odpowiedział minister sprawiedliwości.
- Słuchając wypowiedzi pana premiera, czy też wypowiedzi innych polityków PiS na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, nie mam wątpliwości, że to są oceny zbieżne z tym, co tutaj zaprezentowaliśmy na konferencji - wskazywał minister.
Przywołał w tym kontekście wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Na pytanie, czy będzie weto dla budżetu i koronafunduszu, pan prezes Kaczyński odpowiada: "Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. Ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność i narzucić swoje widzimisię, są na drodze do upadku" - cytował Ziobro. - W 100 proc. podpisujemy się pod tym sformułowaniem - dodał.
W co gra Ziobro?
Prof. Wawrzyniec Konarski mówił w niedzielę na antenie TOK FM, że Ziobro utrzymuje twarde stanowisko, bo ma w tym swój polityczny interes.
- Mamy do czynienia ewidentnie z pewnymi próbami podważenia przywództwa Mateusza Morawieckiego. Pamiętajmy, że w Zjednoczonej Prawicy są różne frakcje i frakcyjki. Każdy chciałaby sobie jakieś lody pokręcić - podkreślił politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
To nie pierwsza potyczka Ziobry i Morawieckiego. Ich walka o wpływy w Zjednoczonej Prawicy trwa od dłuższego czasu. - Gdybym dzisiaj miał wskazywać fundamentalny konflikt w polskiej polityce, coś, co zaważy na najbliższych latach, to moim zdaniem jest to konflikt pomiędzy Morawieckim i Ziobro. Ale rozumiany jako konflikt dwóch wizji polskiej prawicy - mówił w TOK FM zastępca redaktora naczelnego Onetu Andrzej Stankiewicz.
Mechanizm praworządności
Porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie powiązania przestrzegania zasad praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa w danym kraju. Decyzje w tej sprawie będą jednak podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Rozwiązania te musi jeszcze finalnie zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE. Wetem w tej sprawie grożą Węgry i Polska.
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. "Polska jest na zakręcie"
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
- Lawina w Tatrach. Turysta przysypany śniegiem. Trwa walka o jego życie
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"
- "Niepozostawiający złudzeń przekaz". NIK zawiadamia prokuraturę ws. Krajowego Instytutu Mediów