Opozycja chce odwołania Jarosława Kaczyńskiego z rządu. "Pan nie schowa się przed Polakami"

KO szykuje wniosek o odwołanie wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego. Lewica oczekuje wyjaśnień w sprawie działań policji wobec posłów. - składamy wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego - poinformował Krzysztof Gawkowski.
Zobacz wideo

Obrady Sejmu zaczęły się od zapowiedzi, że KO przygotuje wniosek o odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. - Pan panie Kaczyński nie schowa się przed Polakami - mówił w Sejmie Borys Budka. Szef Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że "wniosek o odwołanie Kaczyńskiego będzie musiała Izba rozpatrzyć i Kaczyński będzie musiał stanąć tu i odpowiedzieć na nasze pytania".

Także Lewica chce, by  wicepremier ds. bezpieczeństwa odszedł z rządu. - Wczoraj stała się rzecz niesłychana, z mównicy usłyszeliśmy, że nie jesteśmy godni być w Sejmie i skończymy w więzieniu - mówił szef klubu Krzysztof Gawkowski, przypominając wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. I zapowiedział wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera.

Gawkowski wezwał też szefa MSWiA do wyjaśnienia zachowania policji wobec posłów Lewicy, przypomniał, że kilkoro z nich zostało zatrzymanych podczas pokojowych protestów po ogłoszeniu wyroku TK w sprawie aborcji. - Wczoraj Magdę Biejat opryskano gazem - przypomniał.

W odpowiedzi na wnioski opozycji jeden z posłów PiS zaproponował, by wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty został zawieszony w wykonywaniu swojej funkcji, do czasu wyjaśnienia oskarżeń pod jego adresem.

Policja poinformował dziś, że Czarzasty miał zaatakować jednego z policjantów przed Sejmem. - Mamy do czynienia z urazem mięśnia czworogłowego uda - wyjaśnił rzecznik KSP Sylwester Marczak. Jak dodał, funkcjonariusza czeka długa rehabilitacja.

Włodzimierz Czarzasty odpiera oskarżenia. Podkreśla, że to on był szarpany przez policjantów. Do przepychanki doszło wczoraj wieczorem. Wicemarszałek zapowiedział już w środę, że nie będzie składał doniesienia ws. zachowania policjantów. - Mam donieść na chłopaka, który potem stał za radiowozem ze łzami w oczach? - komentował w Poranku Radia TOK FM.

Posłuchaj podcastu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM