Sejm znów nie wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Rudzińska-Bluszcz bez poparcia Zjednoczonej Prawicy

Sejm kolejny raz nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich. W nocnym głosowaniu jedyna kandydatka na to stanowisko, nie uzyskała poparcia bezwzględnej większości głosów. Za wyborem Rudzińskiej-Bluszcz na RPO zagłosowało 204 posłów, 244 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Zobacz wideo

Kadencja obecnego RPO Adama Bodnara skończyła się 9 września. Cały czas wykonuje on swoje obowiązki, bo nie ma następcy.

W nocy po raz kolejny Sejm odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. To od miesięcy jedyna kandydatka, bo obóz władzy cały czas nie przedstawił żadnej propozycji. A Rudzińskiej-Bluszcz nie chce Zjednoczona Prawica poprzeć. Choć cieszy się ona bezprecedensowym poparciem ponad 1000 organizacji pozarządowych.

Przed nocnym głosowaniem w Sejmie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz powiedziała dziennikarzom, że wydarzenia ostatnich dnia pokazują, jak ważny jest urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. - Myślę, że jest najwyższy czas na wybranie Rzecznika Praw Obywatelskich, bo właśnie mija sto dni od końca kadencji rzecznika VII kadencji, czyli Adama Bodnara - mówiła. Dodała, że obawia się, iż to może nie nastąpić, bo "większość rządowa lekceważy ten urząd".

Zuzanna Radzińska-Bluszcz jest prawniczką, pracuje jako główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO.

W TK czeka na rozpatrzenie wniosek przygotowany przez grupę posłów PiS o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o RPO dotyczącego pełnienia obowiązków przez dotychczasowego Rzecznika po upływie jego kadencji, do czasu powołania jego następcy. Zdaniem wnioskodawców, taki przepis jest niezgodny z konstytucją. Trybunał miał zająć się tym wnioskiem we wtorek, termin ten został jednak odwołany.

Posłuchaj podcastu.

TOK FM PREMIUM