Ardanowski: Byłem zdecydowany odejść z PiS. Po rozmowie z Kaczyńskim zmieniłem zdanie

Po rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował PAP, że pozostaje w klubie PiS.
Zobacz wideo

- Byłem już zdecydowany na utworzenie koła, liczba posłów jest wystarczająca. Mogłem też odejść i zostać posłem niezrzeszonym, jednak po długiej, prawie dwugodzinnej rozmowie z Kaczyńskim podjąłem decyzję, że na razie pozostaję w klubie PiS, choć byłem zdeterminowany, żeby z tego klubu wystąpić - tłumaczył Ardanowski.

Ardanowski został, Kołakowski odszedł

- Doszedłem do wniosku, że rozbicie w tej chwili Zjednoczonej Prawicy, chociaż pozostaję przy swoim zdaniu odnoście ustawy "piątka dla zwierząt", gdy jest problem COVID-19, masywnych protestów różnych grup społecznych byłoby nieodpowiedzialnością - powiedział.

Odnosząc się do wystąpienie z klubu PiS posła Lecha Kołakowskiego powiedział, że on stawia mocno na szefa AgroUnii Michała Kołodziejczaka, natomiast on uważa, że jeżeliby Zjednoczona Prawica odeszłaby od ustawy "piątka dla zwierząt", to można nadal realizować program rolny Prawa i Sprawiedliwości, którego on był współautorem.

"Prezes miał nikły kontakt ze zwierzętami gospodarskimi"

Ardanowski powiedział, że absolutnie nie podziela poglądów prezesa Kaczyńskiego w sprawie likwidacji hodowli zwierząt futerkowych oraz zakazu uboju rytualnego, które "prezes traktuje jako miarę człowieczeństwa". - Prezes miał nikły kontakt ze zwierzętami gospodarskimi i jego decyzja w uchwaleniu takiej ustawy była oparta na fałszywych informacjach - zaznaczy były minister.

- Wyjaśniłem, że część informacji, na których prezes Kaczyński zbudował swoje przekonanie o znikomym wpływie zakazów na polskie rolnictwo jest nieprawdziwa i ktoś go wprowadza w błąd - powiedział Ardanowski.

Jak mówił, zakaz uboju rytualnego bydła dotknie 350-400 tys. gospodarstw, przede wszystkim rodzinnych. Według Ardanowskiego rynek unijny nie wchłonie nadmiaru polskiej wołowiny pochodzącej z uboju tradycyjnego, a że Polska nie może konkurować z krajami Ameryki Południowej, pozostaje nam eksport mięsa halal na rynki, które takiego właśnie potrzebują.

Ardanowski podkreślił, że choć zostaje w klubie PiS nadal będzie przeciwny "piątce dla zwierząt" i będzie przekonywał wszystkich o jej szkodliwości i konieczności zaprzestania prac nad tą ustawą.

Zdaniem b. ministra, nowa ustawa powinna być projektem rządowym, nie poselskim i należy ją rozdzielić ją na dwa segmenty - jeden dotyczący zwierząt domowych, drugi - gospodarskich. Ardanowski stwierdził, że "bezsensem" jest tworzenie Inspekcji Ochrony Zwierząt". - Nie dlatego że jest to zła idea, ale dlatego, że nie będzie na to środków - dodał. Jego zdaniem zamiast tego trzeba wzmocnić Inspekcję Weterynaryjną.

- Prezes prosił, żeby w klubie pozostał i uznał, że pozostajemy przy swoich zdaniach jeżeli chodzi o politykę wobec wsi i wobec zwierząt - podsumował Ardanowski

DOSTĘP PREMIUM