KO chce, by prokuratura zajęła się wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego. Terlecki: Opozycja jest śmieszna

Koalicja Obywatelska kieruje do prokuratury wniosek w związku z ostatnimi wypowiedziami wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o nawoływanie do wyjścia na ulice i obronę kościołów, oraz jego działaniami przełożonego ministra spraw wewnętrznych.
Zobacz wideo

- Składamy zawiadomienie do prokuratury o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie tego, co dzieje się na ulicach Polski, w sprawie protestów, w sprawie wysyłania policji na ludzi, bicia pałką teleskopową kobiet - poinformował Cezary Tomczyk.

Zdaniem szefa klubu Koalicji Obywatelskiej mamy do czynienia "z systemowym niszczeniem protestów społecznych przy użyciu teleskopowej pałki". - To nie jest tak, że policjanci dokonują zawsze działań sami. Oni działają na rozkaz komendanta, komendanta stołecznego (policji), ale działają też na rozkaz polityków, którzy często nie wahają się wydawać rozkazów, chociaż nie jest to ich kompetencja" - podkreślił polityk.

W ocenie Tomczyka, od kiedy Kaczyński został wicepremierem ds. bezpieczeństwa, bezpieczeństwo w Polsce pogorszyło się. - Odpowiedzialność musi do Jarosława Kaczyńskiego w końcu trafić - uważa. Polityk KO nie ma wątpliwości, że obecne protesty są skutkiem działań podjętych wcześniej przez Kaczyńskiego. - Ten człowiek jest winny, ten człowiek zdradził Polaków, zdradził polski naród i doprowadza do sytuacji, z którą nigdy w Polsce nie powinniśmy mieć miejsca. W związku z tym ten wniosek musi być rozpatrzony - oświadczył.

Barbara Nowacka uważa, że Jarosław Kaczyński, po "upolitycznieniu Trybunału Konstytucyjnego", jako wicepremier odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa, naraża życie i zdrowie Polek i Polaków. - Dlatego uważamy, że to jest człowiek, którym powinna prokuratura się zająć i to jak najszybciej, żeby zakończyć tę spiralę agresji - mówiła posłanka opozycji.

Według Nowackiej Kaczyński podżega policję do brutalności. - Widzimy to każdego dnia. Pokojowe protesty, spontaniczne wydarzenia, które miały miejsc od haniebnego wyroku TK przeradzają się w festiwal przemocy państwa wobec obywatelek i obywateli - podkreśliła.

- Widzieliśmy tę agresję w ubiegłym tygodniu, gdy nieumundurowani bandyci, policjanci, pałkami teleskopowymi okładali protestujących. Na czyje polecenie? Oczekujemy, że prokuratura to wyjaśni. Wiemy, kto jest odpowiadającym za bezpieczeństwo i nie jest to szef MSWiA Mariusz Kamiński, bo on też ma szefa - dodała posłanka.

O komentarz do zapowiedzi polityków KO został zapytany w Sejmie wicemarszałek, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Opozycja jest śmieszna, jak zwykle, i nie należy poważnie traktować tego, co mówi - ocenił Terlecki.

Przypomnijmy, że w Sejmie jest już wniosek o odwołanie Jarosława Kaczyńskiego z rządu, który przygotowali posłanki i posłowie z klubów KO i Lewicy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM