Poseł Kukiz'15: Koledzy z PSL wybrali sobie absurdalny powód rozstania. Było też o judaszowych srebrnikach

Jedyne, w czym się różnimy, to sposób patrzenia na funkcjonowanie Unii Europejskiej - tak o różnicach między PSL a Kukiz'15 mówił w TOK FM Jarosław Sachajko. Poseł deklarował, że po rozstaniu z Koalicją Polską, kukizowcy będą współpracować "ze wszystkim, którzy mają w sercu potrzebę zmian ustrojowych".
Zobacz wideo

W czwartek podczas klubu Koalicji Polskiej Paweł Kukiz i jego posłowie zostali poinformowani, że decyzją Rady Naczelnej PSL zakończono z nimi współpracę. Jak tłumaczył to podczas konferencji prasowej prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, "racją stanu dla PSL jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej, gwarantująca bezpieczeństwo i rozwój, gwarantująca fundusze na wyjście z kryzysu covidowego", a ostatnie dni pokazały, że różnice w tej sprawie pomiędzy PSL a Kukiz'15 są zbyt daleko idące, by można było kontynuować współpracę. Posłowie Pawła Kukiza poparli PiS-owską uchwałę wspierającą weto w sprawie unijnego budżetu.

Jarosław Sachajko tłumaczył w TOK FM, że umowa koalicyjna zawierała konkretne sprawy, w których ugrupowania miały się wspierać np. gospodarka i sprawy obywatelskie, a w innych kwestiach członkowie mieli pozostać "wolnymi posłami". Polityk Kukiz'15 podkreślił też, że po roku pracy w Sejmie miało dojść do zmiany wicemarszałka na kogoś z jego ugrupowania. Obecnie przedstawicielem Koalicji Polskiej we władzach Sejmu jest Piotr Zgorzelski z PSL-u.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Dlatego, zdaniem Sachajki, oficjalny powód rozstania to tylko pretekst, który dobrze brzmi w mediach. - To najbardziej absurdalny i miałki argument, jaki koledzy z PSL mogli sobie wymyślić. Nie ma żadnej wypowiedzi nikogo z naszej partii na temat polexitu. Jedyne, w czym się różnimy, to sposób patrzenia na funkcjonowanie Unii Europejskiej - przekonywał w TOK FM.

Unia Europejska i "judaszowe srebrniki"

Sachajko uważa, że choć głosy dotyczące polexitu pojawiają się od dwóch lat, to  nie mają one żadnego pokrycia w rzeczywistości. Na argument dziennikarza TOK FM Rocha Kowalskiego, że przykład Wielkiej Brytanii dobrze pokazuje, że takie procesy trwają latami, poseł Kukiz'15 odparł, że "latami to trwa powolny rozpad i degrengolada Unii Europejskiej".

- W 2005 roku przyjęto strategię lizbońską, która zakładała, że do 2010 roku mieliśmy dogonić USA i Japonię pod względem innowacyjności, a okazuje się, iż wszyscy nam uciekają - mówił dalej poseł Kukiz’15.

Po tych słowach swojego gościa Roch Kowalski przyznał, że nie dziwi się ludowcom, że nie chcą współpracować z ugrupowaniem, które nie podziela wartości dotyczących UE. - Panie redaktorze, ja nie wiem, co to znaczy "wartości unijne". Co pan przez to rozumie? Czy wartością jest to, że za judaszowe srebrniki oddajemy kolejne elementy polskiej suwerenności? (…) One są za to, że my jako Polacy przestajemy decydować o tym, co się w Polsce dzieje - stwierdził Sachajko.

Black Friday w TOK FM. Kupujesz 50 proc. taniej, a dostajesz więcej

Wskazał, że mechanizm powiązania praworządności z wypłatami pieniędzy z UE "wpłynie, albo może wpłynąć" na porządek prawny w Polsce. – My krytykujemy reformę, którą zaproponował minister Ziobro, bo jest zła – deklarował. Dlaczego więc posłowie Kukiz’15 poparli uchwałę, która - jak podkreślił Roch Kowalski - de facto ma uchronić ministra sprawiedliwości od ew. odpowiedzialności za zmiany w sądownictwie. - Ziobro powinien ponosić odpowiedzialność w Polsce, przed Trybunałem Stanu albo sądami. A nie przed brukselskimi urzędnikami. Dlatego mówimy o sędziach pokoju, powszechnych wyborach do KRS, o wyborach prokuratura generalnego. Aby w Polsce była normalność - tłumaczył gość TOK FM.

Zapowiedział, że posłowie Kukiz’15, po rozpadzie koalicji zawiążą koło poselskie. – Dalej będziemy współpracować ze wszystkim, którzy mają w sercu potrzebę zmian ustrojowych. A nie zrobili sobie z Koalicji Polskiej wehikuł, żeby się "przebrandowić" i znowu dostać się do parlamentu – podsumował poseł Sachajko.

DOSTĘP PREMIUM