"Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i kraje". Ambasador USA w rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki

102 lata temu Polski uzyskały prawa wyborcze. Specjalny film na rocznicę opublikowała ambasador USA w Polsce - Georgette Mosbacher. Strajk Kobiet szykuje na rocznicę demonstracje w całym kraju.
Zobacz wideo

"Gratulacje z okazji rocznicy uzyskania przez Polki prawa wyborczego! Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i nasze kraje: - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce, prezentując specjalny filmik przygotowany na rocznicę.

Georgette Mosbacher zaprosiła do współpracy ambasadorki innych państw, które pracują w Polsce. Swój pierwszy udział w wyborach wspominają: Božena Forštnaric Boroje ze Słowenii, Emer O'Connell z Irlandii, Shpresa Kureta z Albanii, Kanadyjka Leslie Scanlon, Siti Nugraha Mauludiah z Indonezji, Orsolya Zsuzsanna Kovacs z Węgier, Siti Nugraha Mauludiah, Mira Sun - ambasadorka Korei POłudniowej oraz Mary Patricia Thurston z Nowej Zelandii.

Prawa wyborcze dla Polek

Trzeba pamiętać, że pierwszy projekt konstytucji niepodległej Polski, po zaborach, nie przewidywał praw wyborczych dla Polek.

Na początku istnienia II Rzeczpospolitej kobiety nie mogły dysponować własnym majątkiem, dziedziczyć, reprezentować siebie w sądzie ani dochodzić ojcostwa nieślubnego dziecka. Prawo nakazywało im posłuszeństwo wobec mężów - nawet do pracy mogły iść jedynie za ich pozwoleniem. Z tym właśnie walczyły ówczesne feministki.

28 listopada 1918 Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu. Głosił on, że w wyborach do Sejmu głosować może każdy obywatel państwa, niezależnie od płci. Kobietom przyznano także bierne prawo wyborcze.

Dzięki temu w pierwszym parlamencie odrodzonej Polski zasiadło osiem kobiet: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.

Strajk Kobiet. Manifestacja w całym kraju

W 102 rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki Strajk Kobiet organizuje manifestacje w całym kraju. "Chciałybyśmy świętować dzień, w którym kobiety 102 lat temu uzyskały prawo wyborcze. Niestety w ostatnich tygodniach polski rząd zrobił sobie z nas wrogów i traktuje jak swojego przeciwnika politycznego, zamiast jako suwerena, obywatelki i obywateli. Do tego nasyła na nas swoje służby - policyjne, tajniackie, propagandowych mediów, cały aparat państwa" - pisze Ogólnopolski Strajk Kobiet, zapraszając na demonstrację.

Główna demonstracja ma ruszyć o 15:00 z Ronda Dmowskiego w Warszawie. W innych miastach również planowane są protesty.

Posłuchaj podcastu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM