Zbierze się Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Wśród tematów "ofensywa programowa" i unijny budżet

Na wtorkowy wieczór zaplanowano spotkanie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy, a wśród tematów ma być unijny budżet i "ofensywa programowa". Jak dowiaduje się PAP, liderzy koalicji mogą podjąć decyzję, kiedy zostanie dokończona reforma wymiaru sprawiedliwości, reforma mediów czy podział Mazowsza.
Zobacz wideo

Rada Koalicji to ciało składające się z liderów partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy, czyli PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia, a także 2-3 przedstawicieli tych partii. Jak wynika z informacji PAP, najbliższe spotkanie Rady zaplanowane jest na wtorkowy wieczór. - Wśród tematów spotkania pojawi się sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a także przyszłe plany legislacyjne - zapowiedział w rozmowie z PAP polityk Zjednoczonej Prawicy.

- Zapowiadana ofensywa programowa ze względu na pandemię została przesunięta w czasie. Być może Rada podejmą decyzje kiedy ruszamy z naszymi propozycjami legislacyjnymi - dodało źródło. Według wcześniejszych zapowiedzi polityków PiS wspomniana ofensywa programowa zakłada m.in. dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, reformę mediów czy podział Mazowsza.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w minionym tygodniu przyznał, że w jego resorcie zostały już przygotowane projekty ustaw dotyczące szeroko rozumianego sądownictwa. - Dotyczące sądownictwa powszechnego, Sądu Najwyższego, ale też i innych pobocznych, ale ważnych aspektów działania wymiaru sprawiedliwości związanych z tymi głównymi projektami - mówił Ziobro.

Zaznaczył, że nim projekty zostaną przedstawione, zostaną przedyskutowane w gronie kolacji. - Ustaliśmy, że naprzód te projekty dotyczące tak ważnej sfery, jaką jest dokończenie reformy sądownictwa, zostaną omówione wewnątrz koalicji, aby zostały zaakceptowane i później konsekwentnie, lojalnie przez całość obozu Zjednoczonej Prawicy były popierane - podkreślił Ziobro.

Jak poinformowało PAP źródło w koalicji rządowej, wśród tematów wtorkowego posiedzenia Rady Koalicji pojawi się też temat stanu negocjacji unijnego budżetu.

W poniedziałek wieczorem w Warszawie odbyło się spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Politycy omówili m.in. dalsze działania w kontekście negocjacji budżetowych w UE. Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie obu premierów. W czwartek w Budapeszcie szefowie rządów Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

DOSTĘP PREMIUM