PiS odzyskuje poparcie. Ale największy wzrost odnotowuje Lewica [SONDAŻ]

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 33,6 proc. wyborców - wynika z sondażu United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Względem poprzedniego badania urosło poparcie dla PiS, a zmalało dla Koalicji Obywatelskiej. Najwięcej zyskała jednak Lewica.
Zobacz wideo

Ostatnie sondaże nie były dla PiS korzystne, pokazywały kolejne spadki poparcia dla rządzącej partii, ale w badaniu United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" partia Jarosława Kaczyńskiego odzyskuje poparcie. 33,6 proc. badanych chce głosować właśnie na PiS, a to wzrost o 2,7 punktów proc. względem ostatniego sondażu. 

Natomiast na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 23 proc. respondentów, czyli o 2,3 punktów proc. mniej niż w październikowym badaniu. Traci także Szymon Hołownia, który mógłby liczyć na 11,8 proc. poparcia, co oznacza spadek o 2,9 punktów proc. 

Największym wygranym jest jednak Lewica, na którą zagłosowałoby 9,8 proc. badanych, czyli o 3,8 punktów proc. więcej niż poprzednim badaniu. 

Gazeta informuje, że przeliczenie wyników na mandaty, zgodnie z kalkulatorem dra hab. Jarosława Flisa, z uwzględnieniem niezdecydowanych, pokazuje, że w tym układzie realny byłby jedynie rząd tworzony przez obecną opozycję. "PiS dostałby bowiem 201 mandatów, KO -134, Polska 2050 - 59, Lewica - 45, a PSL-Koalicja Polska - 20" - podaje dziennik.

"Nasi rozmówcy z rządu liczą, że PiS jeszcze odbije się w sondażach. Spore nadzieje wiążą choćby z lepszymi wskaźnikami pandemicznymi i szykowaną dystrybucją szczepionki" - dodaje gazeta.

DOSTĘP PREMIUM