Hołownia: Jeśli będziemy rządzić, powołamy pełnomocnika ds. rozdziału Kościoła od państwa

Jeśli będziemy rządzić, będzie specjalny pełnomocnik w randze ministra ds. przeprowadzenia rozdziału Kościoła od państwa; ponadto zostaną rozliczone biznesy o. Tadeusza Rydzyka, to co jest na styku relacji jego instytucji z państwem - zadeklarował w poniedziałek lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Zobacz wideo

W programie Tłit WP Hołownia został zapytany o wypowiedź dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, który podczas sobotnich uroczystości z okazji 29. urodzin tego radia nazwał biskupa Edwarda Janiaka "współczesnym męczennikiem".

- Nie mogę wyjść z oburzenia po tym co usłyszałem i zobaczyłem w sobotę. (...) Rydzyk wyszydził ofiary księży pedofili, wypowiedział posłuszeństwo papieżowi i Kościołowi robiąc męczennika z biskupa, wobec którego procedury kościelne wszczął papież - odpowiedział Hołownia.

Zwrócił też uwagę, że w sobotnich obchodach brał udział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - To był porażający spektakl buty, porażający spektakl stania ponad prawem - ocenił Hołownia.

- Biskupi nie są w stanie uporządkować kwestii związanych z o. Tadeuszem Rydzkiem. Natomiast, jeśli nam Polacy pozwolą wziąć odpowiedzialność za władzę, to deklaruję, że wszystkie jego biznesy, to co jest związane na styku relacji jego instytucji z państwem zostanie rozliczone do ostatniej złotówki - deklarował Hołownia. - Jeżeli będziemy rządzili, to będzie specjalny pełnomocnik rządu w randze ministra ds. przeprowadzenia rozdziału kościoła od państwa - dodał.

Zadeklarował też, że jako katolik i obywatel osobiście przypilnuje, by dla "dobra Kościoła i państwa, wydarzenia, w których nie można odróżnić ministra od ministranta nigdy się już nie powtórzyły".

Co się działo na urodzinach Radia Maryja?

Podczas sobotnich obchodów dyrektor Radia Maryja powiedział m.in.: "dostałem też wiadomość dzisiaj, w czasie mszy świętej od księdza biskupa Edwarda Janiaka, to jest współczesny męczennik mediów, media to zrobiły, media tak robią i nie dajmy się, katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią i wszyscy się trzęsą; udowodnij, udowodnij, a nie mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem". O. Rydzyk stwierdził też m.in.: "zwróćmy uwagę na to co mówią i nie dajmy się, nie dajmy się, i w Kościele nie dajmy się, księża się nie dajmy; to, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył, a kto nie ma pokus, niech się pokaże". - Ponosimy konsekwencje za nasze czyny, ale to jest straszne, to co się dzieje - dodał.

W połowie października Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Nuncjatura wyjaśniła, że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.

Bp Janiak był jedną z postaci ukazanych w filmie dokumentalnym "Zabawa w chowanego" Tomasza i Marka Sekielskich, opisującego przypadki pedofilii wśród księży. Film przedstawiał historię trzech chłopców - braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja - wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej - Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży. Po emisji filmu, która miała miejsce w maju, specjalne oświadczenie wydał delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, przesłał też zawiadomienie w sprawie ówczesnego biskupa kaliskiego do nuncjatury.

Hołownia został w poniedziałek zapytany także m.in. o to, czy adwokat Roman Giertych mógłby zostać członkiem ruchu Polka 2050. Odparł, że jeśli Giertych zechce się zapisać, to będzie bacznie się tej kandydaturze przyglądać.

TOK FM PREMIUM