Viktor Orban po spotkaniu w Warszawie: Stanowiska Polski i Węgier całkowicie się pokrywają

Viktor Orban przyleciał do Polski we wtorek po południu, spotkał się nie tylko z premierem Mateuszem Morawieckim, ale również z Jarosławem Kaczyńskim. - Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają - powiedział premier Węgier po spotkaniu. I ocenił, że sprawa unijnego budżetu może zostać "zamknięta w tym tygodniu".
Zobacz wideo

Viktor Orban podkreślał, że w ostatnich dniach odbyło się wiele spotkań polsko-węgierskich, jednak - jak ocenił - uzgodnienie wspólnego stanowiska Węgier i Polski ws. unijnego budżetu było łatwe. - Jest w żywotnym interesie Polski i Węgier, żeby bronić naszego stanowiska. Po drugie wicepremier Jarosław Kaczyński miał rację forsując swoje stanowisko, a po trzecie premier Mateusz Morawiecki, rozumiemy się i znamy dobrze, był w stanie wypracować właściwy manewr, żeby wyjść na właściwe stanowisko, które osiągnęliśmy teraz - mówił.

- Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają. Musimy bronić traktatu o UE, musimy bronić naszych interesów narodowych, musimy bronić zasobów finansowych, które należą się naszym krajom, uzgodniliśmy, jak to robić - stwierdził. Według Orbana mechanizm warunkowości wypłat z budżetu z praworządnością nie ma nic wspólnego ze sprawami finansowymi.

Podczas wywiadu premier Węgier był pytany również o to, czy w jego ocenie uda się osiągnąć porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu na najbliższym szczycie. - Myślę, że mamy dobrą szansę, żeby zamknąć tę sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie. Nie ma gwarancji, ale mamy dobrą szansę, dzieli nas centymetr od tego - powiedział Orban. - Występujemy jako jeden blok polsko-węgierski i możemy osiągnąć porozumienie, co byłoby wielkim sukcesem - dodał

TOK FM PREMIUM