Mateusz Morawiecki: Porozumienie przyjęte na szczycie UE zaakceptowało wszystkie nasze wcześniejsze warunki

- Porozumienie przyjęte na szczycie zaakceptowało wszystkie nasze wcześniejsze warunki; oczekujemy, że KE w bardzo niedługim czasie zapisy przełoży na konkretne wytyczne, które będzie stosowała - na konferencji prasowej poinformował premier Mateusz Morawiecki, po zakończeniu szczytu w Brukseli.
Zobacz wideo

- Zaapelowałem na szczycie, aby europejska agencja lekowa przystąpiła jak najszybciej do certyfikacji szczepionek na Covid-19; mamy nadzieję na szybkie odbicie gospodarki wiosną - powiedział premier Morawiecki przed powrotem do Polski. 

Podczas konferencji prasowej szef polskiego rządu mówił o transformacji energetycznej, ale też o termomodernizacji w kontekście obszarów, w których Polska ma otrzymać pomoc w sfinansowaniu dużych inwestycji. - Takim najbardziej wyrazistym elementem całego systemu jest tak zwany fundusz modernizacyjny i poprzez odpowiednie wprowadzone przez nas zapisy zadbaliśmy, żeby w tym funduszu modernizacyjnym w ślad za rozwojem polityki klimatycznym Unii Europejskiej znalazło się więcej środków dla Polski - mówił. - To bardzo ważne, ponieważ my musimy mieć środki na transformację energetyczną - podkreślał premier Morawiecki.

- Znalazła się również w zapisach delegacja do Komisji Europejskiej, aby opracowała system opłaty granicznej, bo to, co szczególnie podkreślam bardzo często na naszych spotkaniach Rady Europejskiej, iż nie ma sensu likwidowanie miejsc pracy w Polsce, odtworzenie ich zaraz 100 kilometrów za wschodnią granicą (...) ten obszar państwowy nie należy do systemu ETS, nie należy do Unii Europejskiej - powiedział premier.

Jak dodał, "po raz pierwszy Komisja Europejska przyznała, że rzeczywiście potrzebny jest tutaj system wyrównywania szans, szans na konkurencyjność dla polskich przedsiębiorców". - Podkreśliliśmy i utrzymaliśmy wiodącą rolę Rady Europejskiej w tym procesie - zaznaczył Morawiecki.

Z porozumienia cieszyła się też kanclerz Niemiec Angela Merkel. To właśnie Niemcy przygotowały projekt ostatecznie przyjętego kompromisu.

- Można powiedzieć że uratowaliśmy wiele spraw na tym szczycie i bardzo mi ulżyło, że zdołaliśmy przygotować budżet tak, by wysłać go do parlamentu, razem z funduszem odbudowy i mechanizmem praworządności. To był ogromny nakład pracy - powiedziała po szczycie. Zapewniła że wszystkie kraje szczepionkę na COVID-19 dostaną w tym samym czasie. - Czy to się wydarzy dokładnie o tej samej godzinie we wszystkich 27 krajach, czy igła wszędzie zostanie wbita w tej samej sekundzie, tego nie jestem pewna. Ale chcemy zrobić to w skoordynowany sposób i pokazać, że każdy ma taki sam dostęp - mówiła. 

Czy Solidarna Polska wyjdzie z koalicji?

Szef rządu pytany był o krytyczne wystąpienia polityków Solidarnej Polski, z ministrem Zbigniewem Ziobrą na czele.

- Szanuję poglądy Solidarnej Polski, mimo różnego patrzenia na niektóre sprawy. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia; jest wiele tematów, które nas łączą - komentował premier.

- Zjednoczona Prawica jest ugrupowaniem, jak (b. prezydent USA) Ronald Reagan mawiał, dużego namiotu - powiedział Morawiecki. - Mamy różne grupy, które mają prawo mieć swoje własne poglądy na różne tematy, także zasadnicze - podkreślił.

DOSTĘP PREMIUM