Jak szczyt UE wpłynął na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości? [NOWY SONDAŻ]

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, pierwsze miejsce, po raz kolejny, zajęłoby PiS z poparciem 34 proc.; na drugim miejscu uplasowałaby się KO - 23,4 proc.; czołówkę zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 14,4 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla WP.
Zobacz wideo

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, do urn poszłoby 49,2 proc. uprawnionych do głosowania - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. "Zdecydowaną chęć udziału w wyborach wyraziło 38,2 proc. badanych, zaś 11 proc. wybrało odpowiedź 'raczej tak'" - czytamy na stronie wp.pl. W głosowaniu nie wzięłoby udziału 44,8 proc. respondentów, z czego 25,8 proc. odmawia udziału w wyborach w sposób zdecydowany. Badanych, którzy odpowiedzieli "nie wiem", było 6,1 proc.

Na podium sondażu IBRiS dla WP po raz kolejny znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, która zdobyła 34 proc. Dziennikarze podają, że to wzrost o 1,3 pp. od poprzedniego badania.

Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej - 23,4 proc. (o 1 pp. więcej niż w poprzednim badaniu). Czołówkę zamyka zaś Polska 2050 Szymona Hołowni. Ugrupowanie cieszy się zaufaniem 14,4 proc. respondentów (miesiąc temu formacja liczyć mogła na 13,1 proc., żeby dwa tygodnie później spaść do poziomu 12,6 proc.).

"Drobne wahania dotknęły Lewicę. Przed miesiącem partia mogła liczyć na 8,4 proc. głosów, żeby dwa tygodnie później przekroczyć barierę dwucyfrową dochodząc do poziomu 10,1 proc. Teraz jednak znów notuje minimalny spadek - i otrzymuje 9,7 proc." - czytamy w Wirtualnej Polsce.

Stabilny wzrost notuje Polskie Stronnictwo Ludowe, które może liczyć na 6,2 proc. głosów (wcześniej to odpowiednio: 5 proc. i 5,8 proc.).

Kto znalazł się pod progiem wyborczym?

Kolejny raz pod progiem znalazła się Konfederacja. Koalicja partii prawicowo-narodowo-wolnościowych uzyskała 4 proc. i nie uzyskałaby ani jednego miejsca przy Wiejskiej. W poprzednim sondażu IBRiS dla WP Konfederacja zdobyła 5,4 proc.

Badanie przeprowadzono 11 i 12 grudnia 2020 roku metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów. Błąd oszacowania wyniósł 3 proc.

TOK FM PREMIUM