Zbigniew Ziobro powinien odejść z rządu, uważa ponad 60 proc. pytanych [SONDAŻ]

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinien odejść z rządu - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Za odejściem Ziobry, po tym, jak Polska nie zawetowała budżetu UE, opowiedziało się 61,5 proc. badanych. "Co czwarty respondent (26,2 proc.) jest przeciwnego zdania. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 12,3 proc. ankietowanych" - informuje "Rzeczpospolita", publikując sondaż.

Takimi wynikami nie jest zaskoczony prof. Wawrzyniec Konarski. "Wizerunek Zbigniewa Ziobry i jego współpracowników jest groteską i operetką" - ocenił w rozmowie z "Rz" rektor Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości Vistula.

Zbigniew Ziobro i jego partii od kilku tygodni przekonywali, że jedynym słusznym wyjściem dla Polski jest wetowanie unijnego budżetu. Minister stwierdził m.in., że w takich sprawach nie można być "miękiszonem".

Ale po tym, jak Mateusz Morawiecki zgodził się na propozycje Niemiec i zaaprobował budżet, Solidarna Polska i Ziobro nie wyszli z koalicji. Choć tuż po ogłoszeniu brukselskiego porozumienia Ziobro oświadczył, że "rozporządzenie ws. systemu warunkowości stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności; łamie też traktaty europejskie".

- Oceniliśmy, że pozostając w ramach koalicji, będziemy mogli środkami prawnymi podjąć działania, by przeciwdziałać decyzjom, które zapadły na szczycie UE - przekonywał jednak w sobotę minister Ziobro, po naradzie władz SP.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM