Kandydatem PiS na RPO ma być wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. "Zasłużył się występami w Wiadomościach"

Kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, politolog i prawnik - poinformował o tym marszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Zobacz wideo

Jak dodał Terlecki, kandydatura ta zostanie zgłoszona w najbliższych dniach. 

- Mamy nadzieję, że uda się uzyskać większość - powiedział. Podkreślił, że kandydat to "poseł, ale można powiedzieć, że mało polityczny, bardziej sprawny urzędnik i prawnik".

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą - nadal pełni on tę funkcję, do czasu powołania swego następcy.  Termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich wyznaczono na 29 grudnia.

Do tej pory kandydatkę na to stanowisko zgłosiła wyłącznie opozycja i to dwukrotnie - była to Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, którą poparło ponad tysiąc organizacji społecznych. Rudzińska-Bluszcz jest obecnie główną koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO. Kandydatka przepadła jednak w głosowaniach w Sejmie.

- Pan Wawrzyk spełnia rolę zająca znowu. Ciekawa jestem, jakie jest uzasadnienie, ale na pewno wizerunek osoby, która nie posiada noża w zębach i cenzus naukowy pomaga, żeby taką nominację godnie nosić. Ale to propozycja taka, żeby ją zgłosić  i zablokować inne, a nie żeby miał zostać tym rzecznikiem - stwierdziła Zuzanna Dąbrowska, publicystka "Rzeczpospolitej", komentując na gorąco tę kandydaturę. Ostrzejszy w osądzie był Łukasz Lipiński z "Polityki", który od razu zaznaczył, że nie zna dorobku naukowego związanego z prawami człowieka Piotra Wawrzyka.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

- Nie możemy jako komentatorzy się na to zgadzać, że kandydat został zgłoszony na zasadzie mierny, bierny, ale wierny. Zasłużył się na tym, że był nielicznym z europeistów, który godził się występować w "Wiadomościach" z tezami zgodnymi z postępowaniem w Europie polskiego rządu. Czy to jest podstawowa kwalifikacja potrzebna Rzecznikowi Praw Obywatelskich? Nie wiem - bardzo krytycznie wypowiedział się Lipiński w "Poranku TOK FM".

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich wymaga zgody Senatu. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM