Szef MZ ogłosił narodową kwarantannę. Wicerzecznik PiS ma zastrzeżenia: To określenie nieco na wyrost

Narodowa kwarantanna jest określeniem nieco na wyrost; mamy tu raczej do czynienia z etapem solidarności z dołożeniem pewnych ograniczeń - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do kolejnych obostrzeń w związku z pandemią COVID-19.
Zobacz wideo

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wczoraj (17 grudnia), że po świętach zaczynamy w Polsce narodową kwarantannę. Okazuje się, że PiS nie do końca podoba się chyba to, co zrobił szef MZ.

Jak przekonywał w TVN24 wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, określenie "narodowa kwarantanna jest nieco na wyrost". - Mamy tu raczej do czynienia z określeniem tego, co premier Mateusz Morawiecki nazwał etapem solidarności z dołożeniem pewnych ograniczeń - powiedział Radosław Fogiel.

- Być może pan minister (Niedzielski) w nawale pracy użył tego sformułowania. Pan premier mówi tutaj o rozszerzonym etapie odpowiedzialności i może to jest bardziej precyzyjne. Narodowa kwarantanna jest już bliższa lockdownowi, ale to nie jest sytuacja w Polsce. Lockdown jest w Niemczech, Holandii, na Litwie, w Grecji, ale nie w Polsce - dodał Fogiel.

Dopytany, czy minister Niedzielski pomylił się, polityk PiS ocenił, że być może nie był w pełni precyzyjny. - Jesteśmy jeszcze przed narodową kwarantanna i mam nadzieję, że będziemy aż do momentu, gdy to zagrożenie minie - zaznaczył.

W opublikowanym w czwartek komunikacie rząd poinformował o przedłużeniu etapu odpowiedzialności, z czym wiążą się dodatkowe ograniczenia. Od 28 grudnia do 17 stycznia oprócz dotychczasowych obostrzeń zamknięte zostają hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie, zamknięte będą też galerie handlowe, oprócz m.in. sklepów spożywczych, aptek, drogerii.

Ponadto w noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

TOK FM PREMIUM