Zgorzelski: PSL zgłosi swojego kandydata na RPO

Polskie Stronnictwo Ludowe w poniedziałek przedstawi i zgłosi swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich - zapowiedział w TOK FM wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

W poniedziałek mija trzeci już termin na rejestrację nominatów na to stanowisko. Do tej pory publicznie padał dwa nazwiska - zgłaszanej po raz trzeci przez KO i Lewicę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz oraz zgłaszanego przez PiS wiceministra Piotra Wawrzyka.

Po propozycji prezesa ludowców, by kolejnych kandydatów wyłoniły środowiska akademickie, w poniedziałek pojawiła się kolejna.

- Najprawdopodobniej zostanie zgłoszona kandydatura osoby, która będzie odpowiadała racjonalnemu centrum. Więcej dzisiaj nie powiem - oświadczył tajemniczo Piotr Zgorzelski w TOK FM.

Wicemarszałek zdradził jedynie, że będzie to wynik "politycznej inicjatywy PSL" oraz, że nazwisko kandydata znają już ugrupowanie opozycyjne. Ma być on zgłoszony jeszcze przed upływem terminu, a zatem w poniedziałek.

Rzecznika Praw Obywatelskich parlament wybiera w dwustopniowej procedurze: kandydata musi zaakceptować nie tylko Sejm, ale także większość senatorów.

DOSTĘP PREMIUM