Robert Gwiazdowski oficjalnym kandydatem PSL i Konfederacji na Rzecznika Praw Obywatelskich

Robert Gwiazdowski oficjalnie został wspólnym kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji na Rzecznika Praw Obywatelskich. Ogłoszono to dopiero we wtorek, choć ludowcy mieli zrobić to już wcześniej. - Wychodzimy z kandydatem roztropnego centrum - stwierdził na konferencji Piotr Zgorzelski.
Zobacz wideo

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiadało wcześniej, że kandydata tej partii na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich poznamy w poniedziałek. W ostatniej chwili przedstawiciele Stronnictwa zdecydowali jednak o zmianie terminu. Mimo wszystko, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, wspólnym kandydatem PSL i Konfederacji na stanowisko RPO został Piotr Gwiazdowski. 

- Dziś mija termin zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaci obu stron politycznych nie uzyskali poparcia większości. Dlatego dziś wychodzimy z kandydatem roztropnego centrum - powiedział na konferencji wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. - Zaproponowaliśmy, by to rady wydziałów praw szkół wyższych nominowały kandydatów na RPO. Nasz kandydat spełnia tę przesłankę. Wspólnie z klubem Konfederacji zebraliśmy także wymaganą liczbę podpisów - dodawał polityk PSL. 

Głos zabrał również wiceprezes PSL Dariusz Klimczak, który ocenił, że "osoba pełniąca funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich powinna stać po stronie słabszych". - Nie może bać się bronić ich przed opresją silniejszych. Taka postawa wymaga odwagi i determinacji i na takiego kandydata stawiamy - powiedział Klimczak. 

Jest oficjalny kandydat PiS. To polityk tej partii Piotr Wawrzyk 

W parlamencie już po raz trzeci trwa procedura wyboru następcy Adama Bodnara, a termin na zgłoszenia mija jutro (we wtorek). Prawo i Sprawiedliwość w poniedziałek oficjalnie zgłosiło na to stanowisko Piotra Wawrzyka, obecnego wiceministra spraw zagranicznych i posła tej partii. 

- To wybitny fachowiec, który odznacza się szczególną wrażliwością, ma bogaty dorobek naukowy w kwestii praw człowieka oraz doświadczenie. W naszej ocenie jest bardzo dobrym kandydatem i mamy nadzieję, że zostanie wybrany na stanowisko RPO - zachwalała w poniedziałek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. 

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Będę kandydować 

Koalicja Obywatelska i Lewica mają ponownie zgłosić kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.  Popierana przez ponad tysiąc organizacji pozarządowych prawniczka była już dwukrotnie odrzucana przez Prawo i Sprawiedliwość, ale popierana przez całą opozycję poza Konfederacją. Z tego porozumienia wycofało się Polskiego Stronnictwo Ludowe, ale mimo to Rudzińska-Bluszcz na antenie naszego radia zapewniła, że chce kandydować dalej.

- Interesują mnie standardy obywatelskie i przestrzeganie praw człowieka w Polsce. Mówiłam o tym przez kilka ostatnich miesięcy, ale dałam też temu wyraz moją wieloletnią pracą w Biurze RPO - mówiła. Dodała też, że dodatkowy kandydat opozycji może wprowadzać niepotrzebne podziały.

To, że Ludowcy zgłoszą własnego kandydata zapowiedział kilka dni temu w TOK FM wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. - To osoba, która będzie odpowiadała racjonalnemu centrum - mówił.

Na wybór na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich zgodę wyrazić muszą Sejm i Senat, stąd potrzebny jest kandydat popierany zarówno przez opozycję, jak i partię rządzącą.

Kadencja Adama Bodnara formalnie zakończyła się na początku września.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM