PSL nie podał nazwiska kandydata na RPO. "Ta osoba zdecydowała, że osobiście przedstawi swoją wizję"

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, kandydata PSL na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich poznamy dopiero we wtorek o 11.
Zobacz wideo

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiadało wcześniej, że w poniedziałek poznamy kandydata tej partii na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Na konferencji prasowej przedstawiciele Stronnictwa poinformowali jednak o zmianie terminu.

- Osoba, o której mówimy, po rozmowie z nami zdecydowała, że osobiście przedstawi swoją wizję sprawowania funkcji RPO. Odbędzie się to jutro o 11:00 - mówił Piotr Zgorzelski.

O tym, że PSL przedstawi własnego kandydata na urząd RPO Piotr Zgorzelski po raz pierwszy mówił na antenie TOK FM 23 grudnia. - Najprawdopodobniej zostanie zgłoszona kandydatura osoby, która będzie odpowiadała racjonalnemu centrum - mówił.

W wypowiedzi dla PR3 Zgorzelski, mówiąc o kandydacie KP-PSL na RPO, podkreślał, że jest to kandydatura popierana przez wydziały prawa i administracji, a także, że jest to osoba gwarantująca apolityczność, ale nie chciał zdradzić personaliów. Ocenił wówczas także, że np. w Senacie mogłaby się odbyć szeroka debata wszystkich kandydatów i zapowiedział, że taką propozycję jego ugrupowanie przedstawi.

Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

W parlamencie już po raz trzeci trwa procedura wyboru następcy Adama Bodnara, a termin na zgłoszenia mija właśnie we wtorek. Prawo i Sprawiedliwość w poniedziałek oficjalnie zgłosiło na to stanowisko Piotra Wawrzyka, obecnego wiceministra spraw zagranicznych i posła tej partii.

Koalicja Obywatelska i Lewica mają ponownie zgłosić kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Popierana przez ponad tysiąc organizacji pozarządowych prawniczka była już dwukrotnie odrzucana przez Prawo i Sprawiedliwość, ale popierana przez całą opozycję poza Konfederacją. Z tego porozumienia wycofało się Polskiego Stronnictwo Ludowe, ale mimo to Rudzińska-Bluszcz na antenie naszego radia zapewniła, że chce kandydować dalej.

Na wybór na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich zgodę wyrazić muszą Sejm i Senat, dlatego potrzebny jest kandydat popierany zarówno przez opozycję, jak i partię rządzącą.

Kadencja Adama Bodnara formalnie zakończyła się na początku września.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM