"Ordo Iuris" składa projekt ustawy ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej

Do parlamentu trafi w poniedziałek projekt ustawy w sprawie wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej, pod którym złożono 150 tys. podpisów - zapowiedziała Karolina Pawłowska z Instytutu Ordo Iuris.
Zobacz wideo

O inicjatywie komitetu "Tak dla rodziny, nie dla gender" Pawłowska poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej przed Sejmem.

Przygotowany m.in. przez Instytut Ordo Iuris projekt ustawy zakłada wyrażenie zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zobowiązanie rządu do opracowania miedzynarodowej konwencji praw rodziny. 

Według Pawłowskiej projekt ten jest kluczowy dla dalszych losów naszego społeczeństwa. - Posłowie będą mieli teraz obowiązek wypowiedzenia się na temat konwencji stambulskiej i zdecydowania, czy dokument ten pozostanie dalej w naszym systemie prawnym. Decyzja ta jest bardzo ważna i od niej zależało, w którą stronę pójdzie nasz kraj - wskazała.

Przedstawicielka Ordo Iuris oceniła, że konwencja stambulska "w sposób instrumentalny" podchodzi do tematu przemocy wobec kobiet, wykorzystując niezwykle ważny temat, żeby narzucić poszczególnym państwom "niebezpieczną ideologiczną perspektywę". Jak dodała, konwencja jest również nieskuteczna.

Pawłowska zaznaczyła przy tym, że projekt zakłada też wyjście przez polski rząd z inicjatywą alternatywnej konwencji o prawach rodziny. - Konwencji, która w sposób wolny od ideologii będzie bronić polskich rodzin przed tendencjami, z którymi mamy dziś do czynienia, a jednocześnie będzie wprowadzać skuteczne i oparte na nauce rozwiązania antyprzemocowe - dodała Pawłowska.

Z kolei pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej, były marszałek Sejmu Marek Jurek wyraził nadzieję, że do Wielkanocy Polska wypowie konwencję stambulską. Zapewnił, że będzie starał się, aby prace nad tym projektem przebiegały "w atmosferze powagi moralnej".

TOK FM PREMIUM