Czy Robert Gwiazdowski to dobry kandydat na RPO? Niedawno głośno było o jego wpisie o "zgodzie na sex"

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł redaktor TOK FM Roch Kowalski, a także Onet.pl wynika, że kandydatem na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich zgłoszonym przez PSL będzie Robert Gwiazdowski. Przybliżamy jego sylwetkę.
Zobacz wideo

Kandydata na RPO, którego wystawi PSL, poznamy we wtorek o godzinie 11. Choć oficjalnie nie podano jego personaliów, na "giełdzie nazwisk" monopolistą jest Robert Gwiazdowski. Potwierdzili to u swoich źródeł dziennikarze Onetu i Roch Kowalski z TOK FM.

Kim jest Robert Gwiazdowski?

Robert Gwiazdowski to prawnik i ekspert w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych oraz wykładowcą i profesorem Uczelni Łazarskiego. 

Wykłada m.in. z zakresu idei myśli politycznej, prawnej i ekonomicznej oraz ekonomicznej analizy prawa i prawa podatkowego. Był również adwokatem w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz doradcą podatkowym.

W 2019 roku przewodniczył ruchowi politycznemu Polska Fair Play. Nie odniósł na tym polu sukcesu. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nie udało mu się zebrać wystarczającej liczby podpisów umożliwiającej wystawienie ogólnopolskiej listy wyborczej.

Od lutego 2006 do września 2007 był prezesem Rady Nadzorczej ZUS jako przedstawiciel Ministerstwa Pracy. W październiku 2017 został mianowany członkiem Rady Nadzorczej ZUS jako przedstawiciel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Poglądy Roberta Gwiazdowskiego

Robert Gwiazdowski jest znanym komentatorem politycznym i gospodarczym. Dał się poznać jako zwolennik poglądów wolnorynkowych. 

Popiera likwidację podatku dochodowego od osób fizycznych oraz pozostałych danin odprowadzanych od przychodu. Jest zwolennikiem pomysłu decentralizacji władzy publicznej oraz jednomandatowych okręgów wyborczych. 

Gwiazdowski jest też aktywny w mediach społecznościowych. Niedawno wzbudził kontrowersje, komentując zgłoszone przez Lewicę propozycje zmian definicji gwałtu. Posłowie postulowali dodanie do niej zapisu o tym, że każdy, kto nie uzyskał wyraźnej i świadomej zgody na kontakt seksualny popełnia gwałt - nawet jeśli nie zastosował przemocy fizycznej, gróźb itp.

"Zgoda na sex ma być na piśmie? Bo jak inaczej udowodnić, że była?" - napisał Gwiazdowski na Twitterze. Wpis spodobał się jego fanom, ale u wielu osób wywołał oburzenie. Odniosła się do niego m.in. producentka filmowa Marta Habior, opisując traumatyczne doświadczenie z własnego życia. Gwiazdowskiego i innych autorów podobnych komentarzy nazwała "oprychami".

W parlamencie już po raz trzeci trwa procedura wyboru następcy Adama Bodnara, a termin na zgłoszenia mija właśnie we wtorek. Prawo i Sprawiedliwość w poniedziałek oficjalnie zgłosiło na to stanowisko Piotra Wawrzyka, obecnego wiceministra spraw zagranicznych i posła tej partii.

Koalicja Obywatelska i Lewica mają ponownie zgłosić kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Popierana przez ponad tysiąc organizacji pozarządowych prawniczka była już dwukrotnie odrzucana przez Prawo i Sprawiedliwość, ale popierana przez całą opozycję poza Konfederacją. Z tego porozumienia wycofało się Polskiego Stronnictwo Ludowe, ale mimo to Rudzińska-Bluszcz na antenie naszego radia zapewniła, że chce kandydować dalej.

Na wybór na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich zgodę wyrazić muszą Sejm i Senat, dlatego potrzebny jest kandydat popierany zarówno przez opozycję, jak i partię rządzącą.

Kadencja Adama Bodnara formalnie zakończyła się na początku września.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM