Polityczne prognozy na kolejne lata. Czy PiS może rządzić samodzielnie?

Roch Kowalski zaprosił profesora Antoniego Dudka oraz profesora Jarosława Flisa do podsumowania najważniejszych wydarzeń roku w polskiej polityce i zastanowienia się, co mogą one zwiastować.
Zobacz wideo

Na pewno istotne jest pytanie o przyszłość Zjednoczonej Prawicy. W tym roku otarła się o rozpad z powodu konfliktów między PiS, Porozumieniem i Solidarną Polską.

- Temperatura będzie moim zdaniem cały czas wysoka, bo ani Jarosław Gowin, ani Zbigniew Ziobro nie mają złudzeń, że uda im się ponownie wejść do Sejmu „na grzbiecie” Jarosława Kaczyńskiego – komentował w TOK FM profesor Antoni Dudek.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Jak wynika  z sondażu opublikowanego przez "Rzeczpospolitą", gdyby Solidarna Polska samodzielnie walczyła o mandaty, weszłaby do Sejmu.  Na partię Ziobry chce głosować 5,4 procent respondentów.

- To pokazuje, że Zbigniew Ziobro będzie cały czas grał z PiS bardzo ostro, żeby mieć "polisę ubezpieczeniową", utrzymać 5, 6 czy 7 procent w sondażach. W związku z tym będzie musiał cały czas generować wewnętrzne problemy w obozie rządzącym – prognozował prof. Dudek.

Prowadzący audycję Roch Kowalski zastanawiał się, czy PiS może zabiegać o nowego koalicjanta w postaci PSL.  Zdaniem profesora Jarosława Flisa jest to mało prawdopodobne, ponieważ lider Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz, jest takiemu pomysłowi niechętny. Zdaniem Flisa Jarosław Kaczyński liczy być może jednak na to, że PiS zdobędzie większość w Sejmie samodzielnie. - Być może dzięki jakiejś znakomitej koniunkturze gospodarczej, która się zacznie w 2021 roku. Pamiętajmy, że PiS ciągle liczy na sukcesy związane z polityką społeczną. Jeżeli gospodarka rzeczywiście bardzo mocno odbije po tym, jak sobie poradzi z pandemią, to taki scenariusz jest hipotetycznie ciągle możliwy - zauważył.

Co zrobi opozycja?

Zdaniem profesora Flisa wiele zależy od tego, czy opozycja, która jest obecnie podzielona, będzie w stanie porozumieć się przed wyborami. - Gdyby np. ruch Hołowni i Koalicja Obywatelska były w stanie stworzyć wspólną listę, to niewątpliwie, w świetle obecnych sondaży, miałyby szanse na większą liczbę mandatów od PiS - mówił.

Profesor Flis dodał też, że KO powinna wyciągnąć wnioski po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.

- Widać, że jest duża grupa wyborców, która ma dość PiS. Ale jest też taka grupa wyborców, która się cały czas waha. Trzeba mieć jakiś pomysł, żeby ich pozyskać. Wyborcom, którzy mają dość PiS, jest obojętne, jaki będzie kandydat opozycji, bo i tak na niego zagłosują. A najlepiej, żeby jak najmocniej różnił się od obecnego prezydenta. Ale to nie wystarczy do zwycięstwa w wyborach. To jest trochę tak jak z Bidenem. Nie jest potrzebny ktoś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem Trumpa, ale ktoś dla wyborców, którzy wybierając między Trumpem a jego totalnym zaprzeczeniem, skłanialiby się ku Trumpowi - tłumaczył.

- Lepiej, żeby PO odrobiła lekcję, zamiast się łudzić, że teraz da się postawić Trzaskowskiego w każdych wyborach - dodał prof. Flis.

Niepotrzebny ruch

Prof. Dudek skrytykował również decyzję Rafała Trzaskowskiego o stworzeniu własnego ruchu. Jak mówił, nie było na niego zapotrzebowania i prezydent Warszawy powinien był starać się zostać liderem PO. - Ponieważ Borys Budka się nie sprawdził w tej roli. Następnie (Trzaskowski – red.) powinien budować front całej opozycji od Lewicy aż po PSL przed kolejnymi wyborami. Kluczowym elementem byłoby dogadanie się z Hołownią, a nie wojna na wyniszczenie, a niestety w tym kierunku to idzie - ocenił.

- Oba podmioty będą ze sobą tak skłócone, że nawet gdyby weszły do Sejmu, nie będą w stanie się ze sobą dogadać w sprawie koalicji - prognozował prof. Dudek.

Roch Kowalski pytał też o to, jak będzie wyglądała kadencja Andrzeja Dudy, który na razie wykazuje się mniejszą aktywnością niż w poprzedniej.

Zdaniem prof. Dudka prezydent uaktywni się bardziej, jeżeli PiS straci większość w Sejmie - Wtedy będzie bronił własnego obozu politycznego i jego zasobów - przewidywał.

DOSTĘP PREMIUM