"Jeśli Jan Maria Rokita zgodzi się kandydować na RPO, Solidarna Polska zagłosuje za"

"Warta uwagi propozycja Andrzeja Dudy" - tak o pomyśle prezydenta, by Rzecznikiem Praw Obywatelskich został Jan Rokita pisze Michał Woś. Twierdzi, że Solidarna Polska byłaby za taką kandydaturą.
Zobacz wideo

W rozmowie z portalem Interia.pl prezydent Andrzej Duda powiedział, że "całkiem dobrym i wartym rozważenia kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich mógłby być Jan Maria Rokita"

- To człowiek, który zna politykę i jej realia. (...) Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył. Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny - zachwalał prezydent. 

Po południu komentarz Andrzeja Dudy skomentował na Twitterze Michał Woś. Wiceprezes Solidarnej Polski stwierdził, że propozycja ta jest "warta uwagi".

"Jeśli Jan Maria Rokita zgodzi się kandydować na Rzecznika Praw Obywatelskich, a większość koalicyjna byłaby gotowa go poprzeć, Solidarna Polska zagłosuje za jego kandydaturą" - poinformował. 

Kim jest Jan Maria Rokita?

Jan Maria Rokita był jednym z liderów Platformy Obywatelskiej w pierwszych latach jej istnienia. Był  wiceprzewodniczącym tej partii w latach 2001-2003 i 2005-2006 oraz przewodniczącym klubu parlamentarnego w latach 2003-2005.

W 2005 roku na plakatach wyborczych reklamował się jako "premier z Krakowa" i przedstawiany był jako kandydat PO na urząd premiera.

Kiedy poznamy nowego RPO?

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Kadencja Adama Bodnara dobiegła końca już we wrześniu, ale parlamentarzyści wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie jego następcy.

Już dwukrotnie próbowali głosować. Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Obecnie kandydatami są wysunięty przez PSL i Konfederację Robert Gwiazdowski, a także po raz kolejny mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz zgłoszony przez PiS wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM