Kiedy uczniowie wrócą do szkół? W MEN trwają narady - decyzja ma zapaść szybko

Dzisiaj może zapaść decyzja ws. ewentualnego powrotu uczniów do szkół. O tym, jak będzie wyglądała nauka po feriach, rozmawia kierownictwo resortu edukacji i nauki. Jak dowiedział się reporter TOK FM, również jeszcze dziś w tej sprawie planowane są rozmowy m.in. z kuratorami oświaty.
Zobacz wideo

Z informacji reportera TOK FM Krzysztofa Horwata wynika, że resort edukacji ma poinformować o decyzji dotyczącej powrotu do szkół dopiero jutro.

Do 17 stycznia, przypomnijmy, wszyscy uczniowie mają ferie. Jeżeli więc MEN podejmie decyzję o powrocie choćby części uczniów do szkół, dyrektorzy placówek będą mieli mało czasu na przygotowania.

Przedstawiciele rządu - z ministrem zdrowia na czele - powtarzają od kilku tygodni, że najbardziej prawdopodobny jest powrót do szkół najmłodszych uczniów. Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemicznej. - Ogromnym znakiem zapytania jest, jaki będzie skutek świąt i sylwestra - mówił szef MZ w TOK FM. Dziś (7 stycznia) resort zdrowia poinformował o 12 054 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o śmierci 186 osób.

Nie można wykluczyć, że w kolejnych tygodniach resort edukacji zdecyduje się na wprowadzenie modelu mieszanego i otwarcie szkół dla części starszych uczniów.

Nauczyciele testowani. Kiedy ruszą szczepienia?

Jeszcze przed końcem ferii nauczyciele klas 1-3 i pracownicy szkół mają przejść badania przesiewowe na obecność koronawirusa. Do akcji testowania zgłosiło się 190 tys. osób.

Nie wiadomo cały czas, kiedy zaczną się szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19. Choć zostali włączeni do tzw. pierwszej grupy (wraz z seniorami czy funkcjonariuszami służb mundurowych), to według ministra Michała Dworczyka nie mają szans na szczepienie w pierwszym kwartale 2021 roku. Bo priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób starszych.

Jak zapowiedział Dworczyk we wtorek (5 stycznia), szczepienia osób z grupy pierwszej zaczną się 25 stycznia.

TOK FM PREMIUM