Kiedy 30-letni nauczyciel matematyki będzie mógł się zaszczepić? Minister Dworczyk: Nie wiem

- Nie wiem, kiedy się zaszczepię. Nie możemy tego dokładnie określić ze względu na dostawy od producentów, a ci nie są w stanie podać nam dokładnych terminów - tłumaczył w TOK FM Michał Dworczyk, który jest pełnomocnikiem rządu ds. akcji szczepień przeciwko COVID-19.
Zobacz wideo

Michał Dworczyk bardzo ostrożnie mówił o wszelkich terminach związanych z realizacją programu szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Podkreślał, że wiele zależy od zmiennych, na które rząd nie ma wpływu. Są to przede wszystkim terminy dostaw od producentów, a nawet same informacje o tych dostawach. 

Minister przekonywał, że zespoły przeprowadzające szczepienia - te, które już działają i te, które zaczną działać po 25 stycznia, kiedy rozpocznie się szczepienie seniorów - są w stanie przeprowadzić 3,5-4 mln szczepień miesięcznie.

Problem jednak w tym - jak mówił polityk - że nie mamy jeszcze w Polsce tylu szczepionek. 

Pełnomocnik rządu nie był w stanie również podać orientacyjnej daty uzyskania przez Polskę odporności populacyjnej. Podkreślał, że do zmiennych związanych z dostawami szczepionek dochodzi zmienna dotycząca tego, jak wielu obywateli się zaszczepi i z jakich będą grup wiekowych.

- Możemy sobie wyobrazić sytuację, w której szczepimy znaczną część populacji 60+, a mało osób w niższych grupach wiekowych. Mamy wówczas poczucie niedosytu, ale z drugiej strony prawdopodobny jest znaczący spadek chorych przechodzących COVID-19 w sposób ciężki, a przez to spadek liczby hospitalizacji - wyjaśniał w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Co ze szczepieniami dla nauczycieli?

Gość audycji A teraz na poważnie przyznał, że rozumie postulat nauczycieli, którzy, choć znaleźli się w grupie pierwszej wraz z seniorami, to muszą poczekać. Nie będą szczepieni w I kwartale. Sławomir Broniarz, który był gościem "Poranka TOK FM" przekonywał, że pedagodzy powinni być szczepieni przeciw COVID-19 w tym samym czasie co seniorzy.

- Jest dla mnie zrozumiały postulat szczepienia nauczycieli, ale niewykonalny, nie mamy dostatecznej liczby szczepionek. Musimy zadbać o tych, którzy według statystyk stanowią grupę najbardziej narażoną na ciężki przebieg choroby - stwierdził Dworczyk. Wskazał, że starsi nauczyciele, którzy znajdą się w grupie seniorów ze względu na wiek, otrzymają szczepionkę jeszcze w tym kwartale.

- Ale kiedy 30-letni nauczyciel matematyki będzie mógł się zaszczepić? Nie wiem - przyznał szczerze. Jak dodał, on sam również nie wie, kiedy będzie mógł przyjąć szczepionkę. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM