Georgette Mosbacher odznaczona przez prezydenta Dudę. "W uznaniu wybitnych zasług"

Georgette Mosbacher, kończąca pracę w Polsce ambasador USA, została odznaczona Krzyżem Wielki, Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób doceniono, jak informuje Kancelaria Prezydenta, jej wybitne zasługi w rozwijaniu przyjaznych stosunków polsko-amerykańskich. Mosbacher to pierwsza kobieta, która była ambasadorem USA w Polsce.
Zobacz wideo

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, order został nadany "w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-amerykańskich przyjaznych stosunków i współpracy, za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego" Georgette Mosbacher. Poinformowano również, że w uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. 

Kancelaria przypomniała w komunikacie, że 18 września 2018 roku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym, której filarami pozostają: współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a także energetyka, wymiana handlowa, inwestycje, badania i innowacje. "Deklaracja ta została przez kolejne blisko dwa lata wypełniona treścią polityczną, gospodarczą, energetyczną i militarną. We wszystkich tych obszarach polsko-amerykańska współpraca została pogłębiona, z korzyścią zarówno dla Polski, jak i Stanów Zjednoczonych" - czytamy.

W wymiarze bezpieczeństwa i obronności dopełnieniem tego dokumentu - podkreślono - były podpisane również przez prezydentów Polski i USA w czerwcu 2019 roku i wrześniu 2019 roku dwie deklaracje. Pierwsza dotycząca współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski, a druga precyzująca lokalizacje planowanej zwiększonej obecności wojskowej armii amerykańskiej w Polsce.

Prezydencka kancelaria podkreśliła, że zacieśnienie kontaktów polsko-amerykańskich na przestrzeni ostatnich pięciu lat miało również wymierny efekt w sferze gospodarczej. Jak czytamy w komunikacie, wymiana handlowa pomiędzy Polską a USA rosła systematycznie: w 2015 roku 9,3 miliarda dolarów, w 2016 roku 9,6 miliarda dolarów, w 2017 roku po raz pierwszy przekroczyła poziom 10 miliardów i wyniosła 11,6 miliarda dolarów, w 2018 roku 13,4 miliarda dolarów, w 2019 roku 14,4 miliarda dolarów. "Oznacza to wzrost o ponad 50 proc. w przeciągu pięciu lat" - zaznaczono.

W komunikacie kancelarii podkreślono, że symbolicznym momentem polsko-amerykańskich relacji dwustronnych było włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, które nastąpiło 11 listopada 2019 roku. "Włączenie Polski do Visa Waiver Program stanowiło namacalny dowód na to, że strategiczne partnerstwo Polski i USA jest silne i autentyczne" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP.

Georgette Mosbacher objęła stanowisko Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w sierpniu 2018 roku. To pierwsza kobieta, która pełniła tę rolę.

DOSTĘP PREMIUM