Jest wniosek do sanepidu o ukaranie uczestników mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego

Jak informuje Onet, lokalny ruch Unia Młodych wniósł do sanepidu o ukaranie uczestników sobotniej mszy świętej w Starachowicach. Powodem jest nieprzestrzeganie, zdaniem członków organizacji, obowiązujących przepisów sanitarnych; czym narażono uczestników mszy na rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Zobacz wideo

Msza w intencji zmarłej Jadwigi Kaczyńskiej odbyła się w sobotę w Starachowicach, brali w niej udział politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Prezes Prawa i Sprawiedliwości i wicepremier mówi w kościele m.in. o tym, że dziś zło "atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości". Były też fragmenty dotyczące afery Amber Gold. A całe wystąpienie Kaczyńskiego relacjonowała publiczna telewizja.

Jak poinformował Onet, ruch Unia Młodych wniósł do sanepidu o ukaranie uczestników mszy świętej w Starachowicach. Członkowie organizacji uważają, że w trakcie nabożeństwa nie były przestrzegane obowiązujące w kraju przepisy sanitarne. Tym samym narażono uczestników mszy na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Unia Młodych uważa, że osoby pełniące funkcje publiczne "swym przykładem winny wskazywać społecznościom prawidłowe i zgodne z prawem działanie, w szczególności mając na uwadze pandemię wirusa COVID-19 i jej tragiczne skutki". A podczas sobotniej mszy, jak oceniają, nie miało to miejsca.

Będzie kara po mszy z udziałem Kaczyńskiego?

Nie pierwszy raz do sanepidu trafił wniosek dotyczący mszy z udziałem liderów Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że w przypadku słynnej mszy w Toruniu, z okazji urodzin Radia Maryja, kar nie było.

Choć wszyscy, m.in. dzięki relacjom telewizyjnym, mogli zobaczyć, że licznie zgromadzeni w kościele politycy obozu rządzącego oraz o. Tadeusz Rydzyk, nie pamiętali np. o zasłanianiu ust i nosa maseczkami, to sanepid uznał, że nie doszło do złamania obostrzeń.

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu otrzymał odpowiedzi na prośby o wyjaśnienia dotyczących obchodów urodzin Radia Maryja w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wynika z nich, że nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników" - poinformował w połowie grudnia rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański.

DOSTĘP PREMIUM