Związkowcy przygotowali projekt umowy ws. górnictwa. "Zachęcam, żeby porównać z dokumentem rządowym"

Reporterka TOK FM dotarła do związkowej wersji projektu umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa. Dokument trafił już do przedstawicieli rządu. - Jest bardziej szczegółowy niż odrzucony przez związkowców projekt Ministerstwa Aktywów Państwowych - mówi szef Sierpnia 80 Bogusław Ziętek.
Zobacz wideo

- My się nie ścigamy z rządem na liczbę zapisanych stron. Zachęcam, żeby porównać nas projekt z dokumentem rządowym. To pokaże, jak bardzo niepoważny był rząd w swojej wersji umowy społecznej - mówi Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80. 

- To jest na pewno dokument lepszy, obszerniejszy, zawierający o wiele więcej rozwiązań - i tych szczegółowych, i tych bardziej ogólnych - dodał.

Związkowcy uwzględnili w dokumencie mechanizm finansowania transformacji nie tylko górnictwa, ale i inne aspekty rozwoju regionu. Chcą powołania Śląskiego Funduszu Rozwoju, inwestycji w czyste technologie węglowe. W dokumencie domagają się też gwarancji zatrudnienia w kopalniach, urlopów przedemerytalnych i 120 tys. odpraw dla odchodzących z pracy.

Poprzedni dokument przygotowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. W umowie nie było zawartych dat likwidacji poszczególnych kopalń, pojawia się jedynie data graniczna - 2049 rok jako moment zakończenia produkcji węgla kamiennego. Było to pięć stron tekstu. Sama umowa składała się z sześciu punktów.

Negocjacje związane z umową społeczną z przedstawicielami rządu zaplanowane są na 25 stycznia.

TOK FM PREMIUM