Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich. W trzecim podejściu

Paweł Wawrzyk został wybrany przez Sejm nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. To trzecie podejście do wyłonienia następcy Adama Bodnara. Teraz ten wybór musi zatwierdzić Senat.
Zobacz wideo

W czwartek Sejm kolejny raz zajmował się wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka we wtorek pozytywnie zaopiniowała kandydaturę wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka zgłoszonego przez PiS, a negatywnie dwie pozostałe kandydatury: zgłoszonego przez PSL i Konfederację Roberta Gwiazdowskiego oraz mec. Zuzannę Rudzińską-Bluszcz. 

Teraz posłowie wybrali Pawła Wawrzyka popieranego przez PiS. Jednak szanse na to, że wiceszef MSZ zostanie nowym RPO są niezbyt duże. Jego kandydaturę musi zatwierdzić Senat, a mająca tam większość opozycja nie widzi takiej możliwości. Bo jej zdaniem chodzi przede wszystkim o to, by urząd Rzecznika Praw Obywatelskich pozostał wolny od politycznych wpływów. A w przypadku Wawrzyka tak nie jest. 

Wcześnie dwukrotnie posłowie PiS nie zgadzali się na wybór Rudzińskiej-Bluszcz. Kadencja Adama Bodnara upłynęła we wrześniu ubiegłego roku, jednak zgodnie z prawem może pełnić swoją funkcję aż do czasu wyłonienia następcy. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM