Adam Bielan: Prokuratorzy nie powinni ujawniać swoich poglądów politycznych

- Ewidentnie mamy do czynienia z grupą prokuratorów, która od dłuższego czasu ujawnia swoje poglądy polityczne. Każdy jakieś poglądy ma, również urzędnik państwowy, ale nie powinien ich ujawniać - tak Adam Bielan komentował w TOK FM sprawę wysyłania prokuratorów w delegacje do odległych jednostek.
Zobacz wideo

W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 wśród seniorów, którzy skończyli 70 lat. Rejestracji tej grup towarzyszyły długie kolejki pod przychodniami i szpitalami oraz awarie infolinii.

Dominika Wielowieyska krytykowała w Poranku Radia TOK FM system zapisów. Przypomniała, że wiele osób mimo stania w kolejkach nie miało szans na rejestrację, bo szybko zabrakło wolnych miejsc,

- Ubolewam, jeśli ktokolwiek musiał, szczególnie z osób starszych, stać na mrozie w kolejkach, ale nie było, jak wiemy, takiej potrzeby - odpowiedział jej gość Adam Bielan. - Owszem, infolinia była w pewnym momencie zapchana, ale trudno by było inaczej, jeśli 300 tysięcy osób dzwoniło w tej samej chwili. Żadna infolinia w Polsce nie byłaby w stanie wytrzymać takiego naporu - dodał polityk Zjednoczonej Prawicy.

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

W zamieszaniu ze szczepieniami jest jednak - zdaniem europosła - jedna pozytywna informacja.

Adam Bielan przypomniał, że jeszcze jesienią wielu Polaków było mocno sceptycznych wobec szczepień. Natomiast sceny, które obserwujemy teraz, pokazują, że zainteresowanie szczepionkami jest bardzo duże. - To dobra wiadomość, bo musimy mieć około 60-70 procent populacji wyszczepionej, żeby zatrzymać epidemię i uzyskać odporność zbiorową - powiedział.

Zdaniem prowadzącej Poranek Radia TOK FM problemów mogłoby być mniej, gdyby system rejestracji był uruchomiony wcześniej. Bo o tym, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą, było wiadomo od dawna.

Bielan przekonywał, że plan rejestracji i cała infrastruktura "była organizowana nie tylko od grudnia, ale już od listopada". Dlaczego zatem nie ruszyła już wtedy? - W grudniu rozmaite koncerny deklarowały, jak dziś wiemy, zupełnie nierealne ilości szczepionek, które miały być dostarczone do krajów - mówił gość TOK FM. 

Przypomniał, że firma Pfizer nie wywiązała się z dostaw i tu leży główny problem związany z brakiem miejsc na szczepienia. Europoseł podkreślał też, że to niewywiązywanie się koncernów farmaceutycznych ze składanych deklaracji "powinno dać władzom unijnym do myślenia".

Adam Bielan o prokuratorach: Nie powinni ujawniać swoich poglądów

W drugiej części rozmowy Dominika Wielowieyska pytała swojego gościa o prokuratorów, oddelegowanych do odległych prokuratur. Takie przenosiny dotyczyły śledczych, którzy np. wszczynali śledztwa ws. działań władzy czy krytykowali upolitycznienie prokuratury.

- Ewidentnie mamy do czynienia z grupą prokuratorów, która od dłuższego czasu ujawnia swoje poglądy polityczne. Każdy jakieś poglądy ma, również urzędnik państwowy, ale nie powinien ich ujawniać, szczególnie jeśli pracuje w takiej formacji, jaką jest prokuratura - przekonywał europoseł Zjednoczonej Prawicy.

Według Bielana "nie powinno być wrażenia, że prokurator jest zaangażowany po którejś ze stron politycznych, a z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku prokuratorów, którzy kiedyś pełnili wysokie funkcje, a dziś je stracili".

TOK FM PREMIUM