Polska 2050 z najwyższym wzrostem poparcia. PiS traci większość w Sejmie [SONDAŻ]

Polska 2050 Szymona Hołowni wróciła do najlepszych notowań z zeszłego roku i ma dziś ponad 16 proc. poparcia. Jednocześnie nieznacznie spadło poparcie dla PiS oraz KO - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.
Zobacz wideo

"Najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że jeśli ktoś może mówić o noworocznym bonusie, to jest to Szymon Hołownia" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Badanie pokazuje, że ugrupowanie Hołowni wróciło do najlepszych notowań z zeszłego roku i ma dziś ponad 16 proc. poparcia. To o 4 pkt proc. więcej niż w badaniu z końca listopada. 

Minimalnie - jak informuje gazeta - w stosunku do ostatniego sondażu osłabiło się poparcie dla PiS - z 33,6 do 32,5 proc. - oraz dla Koalicji Obywatelskiej, która ma 21 proc. (zamiast 24 proc.). Nieco wzrosła sympatia do Lewicy - do 10 proc.

Z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM wynika ponadto, że poza Sejmem znalazłyby się dwa ugrupowania: Konfederacja z wynikiem 4,6 proc. oraz PSL-Koalicja Polska - 3,6 proc.

Badanie wskazuje również, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, to PiS straciłoby większość, a w grę wchodziłby układ KO, Polski 2050 i Lewicy. Frekwencja wyniosłaby 52 proc.

Według "DGP", przeliczenie wyników sondażu na mandaty pokazuje, że jedyna możliwa większość rządowa w takim układzie to KO, Polska 2050 oraz Lewica, które łącznie miałyby 260 mandatów.

Sześć ugrupowań w Sejmie

Według opublikowanego wczoraj sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory odbyły się teraz, to do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 30 proc. wyborców (spadek o 3,2 pkt. proc.), Koalicja Obywatelska może liczyć na 19,6 proc. głosów (spadek o 4 pkt. proc.), a Polska 2050 Szymona Hołowni - na 17,5 proc. (wzrost o 8,4 pkt. proc.).

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Lewica, na którą chce głosować 9,5 proc. wyborców (wzrost o 0,6 pkt. proc.), Konfederacja z poparciem na poziomie 7,5 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.) oraz PSL-Koalicja Polska z 5 proc. (spadek o 1 pkt. proc.).

DOSTĘP PREMIUM