Rząd rozmawia z opozycją ws. szczepień. "Nie wiem, czy politycy mają do tego kompetencje"

Spotkanie w sprawie programu szczepień przedstawicieli rządu z opozycją odbywa się w KPRM. - Rozmowa zawsze jest pożądana, ale ważne, żeby to nie zamieniło się w kolejny polityczny event - mówią w TOK FM prof. Ewa Marciniak.
Zobacz wideo

O godzinie 9 zaczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderami klubów parlamentarnych, poświęcone programowi szczepienia Polaków przeciwko COVID-19. Opozycję na rozmowy zaprosił szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem do spraw szczepień.

Jak mówiła w TOK FM prof. Ewy Marciniak, rozmowa zawsze jest pożądana, ale ważne jest, aby to spotkanie nie przerodziło się po prostu w polityczny event. – Nie stanie się tak, jeśli faktycznie rządzący ogłoszą po spotkaniu, że opozycja wniosła do sprawy szczepień coś konstruktywnego. Sam Dworczyk krytykował w poniedziałek KO i akcje z konferencjami na temat szczepień. Twierdził, że właśnie to "polityczny teatr". Teraz sami rządzący mogą zamienić to spotkanie tylko w event – oceniła politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Rozmówczyni Piotra Maślaka zwróciła też uwagę na to, że politycy nie są jednak najbardziej odpowiednimi ekspertami w sprawie szczepień. – Nie wiem, czy mają kompetencje do rozmowy na ten temat. Potrzebujemy szerszego spojrzenia na tę kwestię i pewnych systemowych rozwiązań. Politycy w większości nie pracują jednak w służbie zdrowia – podkreśliła prof. Marciniak.  

Transmisji nie będzie

Według opozycji system rejestracji i dystrybucji szczepień nie zostały odpowiednio przygotowane. Dlatego padnie propozycja korekt w trzech obszarach. – Podstawowa Opieka Zdrowotna jako podstawa. Jawny kalendarz szczepień i uwzględnienie osób przewlekle chorych – zapowiadał Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej.

W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich klubów i kół parlamentarnych. Lewica chciała, by rozmowa była transmitowana.

Tak się jednak nie stanie, bo i cel spotkania - jak przekonywał minister Michał Dworczyk - jest zupełnie inny. – Chodzi o to, żeby sprawy Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki – stwierdził Dworczyk. To pierwsze spotkanie w takim gronie od połowy października. Wtedy też politycy rozmawiali o sytuacji epidemicznej.

Szczepienia przeciwko COVID-19

W poniedziałek przeciwko COVID-19 zostało zaszczepionych w Polsce 65 tysięcy osób. To najwięcej od początku szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 roku. - Jeśli nie będzie przerw w dostawach, to szczepienia grupy zero, czyli medyków, skończą się za miesiąc - mówił wczoraj w TOK FM Dworczyk

Rząd do końca marca chce zaszczepić 3,1 mln osób. Milion - to grupa zero, nieco ponad dwa miliony, to seniorzy. Na więcej nie ma na razie szans, bo nie ma więcej szczepionek.

DOSTĘP PREMIUM