Komisja Europejska przechodzi do drugiego etapu procedury naruszeniowej wobec Polski. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną SN

Komisja Europejska poinformowała o przejściu do drugiego etapu procedury naruszeniowej wobec Polski w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE dała Polsce miesiąc na odpowiedź.
Zobacz wideo

- Dziś kolegium komisarzy zdecydowało o wysłaniu dodatkowej uzasadnionej opinii do Polski dotyczącej kontynuacji działalności Izby Dyscyplinarnej SN - powiedziała na konferencji w Brukseli wiceszefowa KE Dubravka Suica.

Dodała, że wcześniejsze informacje otrzymane z Polski nie rozwiały obaw Komisji Europejskiej. Jak powiedziała, nie została zagwarantowana niezależność Izbie Dyscyplinarnej SN.

Komisarz Suica poinformowała, że KE daje Polsce miesiąc na odpowiedź. - Polska ma jeden miesiąc na podjęcie niezbędnych działań zgodnie z unijnym prawem. W przeciwnym razie Komisja Europejska może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE - dodała.

Izba niezgody

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to organ, który powstał za "dobrej zmiany" i ma być sądem dla sędziów. Zdaniem wielu wybitnych prawników izba działa bezprawnie. W styczniu ubiegłego roku w uchwale trzy połączone izby SN stwierdziły, że je decyzje pozostają nieważne. Mimo tego Izba Dyscyplinarna nadal pracuje. Głównym, zarzutem pod adresem nowego ciała w strukturze SN, jest to, że zasiadający w niej sędziowie zostali powołani przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa.

Wątpliwości ma też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zdecydował, żeby "zamrozić" działanie Izby Dyscyplinarnej SN. 

W grudniu 2020 roku Komisja Europejska wszczęła procedurę wobec Polski o naruszenie prawa UE przez zezwolenie Izbie Dyscyplinarnej SN "na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów".

KE przekazała, że "wezwaniem tym dodano nowy zarzut do postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wszczętego przeciwko Polsce 29 kwietnia 2020 r. w związku ze zmianami legislacyjnymi dotyczącymi sądownictwa".

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM