Wyrok w sprawie aborcji opublikowany. Jakie kroki podejmie teraz Sejm?
- Jeżeli się wczyta w uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, to okazuje się, że nie ma przeciwko czemu protestować - mówił w czwartek w Sejmie poseł PiS Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Przekonywał, że żadne nowe projekty dotyczące aborcji nie są potrzebne.
W Sejmie są jednak już złożone projekty w tej sprawie. Jeden z nich należy zresztą do prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt został złożony niedługo po wydaniu wyroku przez Trybunał Julii Przyłębskiej i skierowany do pierwszego czytania w komisjach.
Poseł Ast powiedział PAP, że termin wspólnego posiedzenia połączonych komisji zdrowia oraz sprawiedliwości i praw człowieka, na którym rozpatrywany byłby prezydencki projekt, nie jest jeszcze znany. - Jest on uzależniony od decyzji marszałek Sejmu - podkreślił.
- Czekaliśmy na uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego, aby poznać motywy wydania wyroku, a ono te motywy wskazuje. Oczywiście materiał jest obszerny, wymaga analizy i po tej analizie można podejrzewać, że marszałek Sejmu podejmie decyzję co do ewentualnego zwołania komisji bądź nie - doprecyzował polityk.
W Sejmie są także projekty składane przez opozycję, jak chociażby ten, który proponuje dekryminalizację aborcji - złożony przez Lewicę jeszcze w listopadzie.
Posłanki Lewicy zwracały uwagę w czwartek na konferencji, że składanym przez nie projektom nie nadano nawet numeru druku (Sejm w ogóle się nimi nie zajął). Zapowiedziały, że rozpoczną zbiórkę pod kolejnym - obywatelskim - projektem, który ma dopuszczać legalną terminację ciąży do 12 tygodnia.
Przypomnijmy, po ponad trzech miesiącach od wydania wyroku przez Trybunał Julii Przyłębskiej w sprawie zaostrzenia aborcji, opublikowane zostało jego uzasadnienie, a wkrótce potem także sam wyrok pojawił się w Dzienniku Ustaw.
Z uzasadnienia wynika, że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny.
W środę w całej Polsce odbywały się protesty organizowane przez Strajk Kobiet, które planowane są także na czwartek i kolejne dni.
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- TOK FM gra z WOŚP! Licytuj kawę do "Poranka TOK FM", udział w audycjach czy 100-letni Dostęp Premium [LISTA LICYTACJI]
- Najpierw awanturował się w hotelu, potem ukradł policjantom radiowóz. Agresywny 32-latek zatrzymany
- Steez83 z PRO8L3M-u już nie śledzi polityki. "Są takie momenty, że należy tupnąć nogą"
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera