Kukiz zapowiada spotkanie z prezydentem Dudą. Rozmowa o sędziach pokoju

W tym tygodniu jestem wstępnie umówiony z prezydentem Andrzejem Dudą na rozmowę o kwestii sędziów pokoju - poinformował we wtorek szef koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz.
Zobacz wideo

Paweł Kukiz o spotkaniu z Andrzejem Dudą mówił w rozmowie z RMF FM. Pomysł sędziów pokoju on i Kukiz'15 zgłasza od lat. Jak wyjaśnił, osoby wybrane na takie stanowiska powinny mieć przynajmniej trzyletnie doświadczenie w zawodzie prawniczym.

W grudniu 2020 r. ówczesny szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że "prezydent planuje w najbliższym czasie powołanie specjalnego zespołu, który będzie opracowywał legislację dotyczącą sędziów pokoju". Pytany, kiedy taki zespół powstanie, Szczerski odparł: "Po Nowym Roku". - Myślę, że to będzie styczeń, bo decyzje są podjęte, tylko kwestia jest organizacyjna - dodał.

Paweł Kukiz był też zapytany, czy ruch Polska 2050 Szymona Hołowni może być zagrożeniem dla obecnej opozycji. - Nie uważam, żeby Szymon Hołownia był jakimkolwiek zagrożeniem dla tego systemu, dla którejkolwiek z partii, nad czym ubolewam - odpowiedział.

Poseł dodał, że gdyby Hołownia wystąpił z postulatami nadania władzy obywatelom, a przynajmniej zwiększenia roli obywateli we władzy, czy kontroli nad władzą, to "natychmiast pojechałby" do niego. - Szymonie, ja ci stworzę koło natychmiast - zwrócił się do Hołowni. Kukiz zaprzeczył jednak, aby Hołownia prowadził z nim rozmowy na temat utworzenia wspólnego koła w Sejmie. Ocenił jednocześnie, że ruch Hołowni jest "powtórką" z funkcjonujących już partii.

Sondaże. Kukiz może zazdrościć Hołowni notowań

Od tygodni sondaże pokazują, że ruch Szymona Hołowni zdobywa coraz większe poparcie. Regularnie zajmuje trzecie miejsce - po PiS oraz Koalicji Obywatelskiej.

Według najnowszego sondażu - IBRiS dla Onetu, na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 31,1 proc. respondentów (spadek o 1,9 pkt proc. w porównaniu do stycznia), na KO - 19,2 proc. (mniej o 3,1 pkt proc.), a na Polskę 2050 - 16,9 proc. (więcej o 5,9 pkt proc.).

Kukiz'15 w zestawieniu się nie pojawił.

DOSTĘP PREMIUM