Sondaż. PiS wygrywa mimo protestów kobiet. "Dla wyborców priorytetem nie jest temat aborcji"

Protesty kobiet nie szkodzą PiS - pisze w czwartek "Super Express" i przedstawia dane sondażowe, z których wynika, że obecnie PiS może liczyć na 41,42 proc. głosów poparcia, a KO na 23,21 proc. Za nimi plasuje się Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 15,25 proc.
Zobacz wideo

W sondażu przeprowadzonym przez Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" próg wyborczy przekracza jeszcze Nowa Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 9,73 proc. głosów poparcia oraz Konfederacja - 5,64 proc. PSL jest pod progiem i uzyskuje 3,59 proc. głosów.

"Tysiące kobiet w całej Polsce buntują się na ulicach polskich miast przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji. I kiedy mogłoby się wydawać, że PiS na tym straci, poparcie dla tej partii utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie" - konkluduje te wyniki "SE".

Sondaż. PiS wygrywa - dlaczego?

"Dla większości Polaków priorytetem nie jest temat aborcji, ale skutki pandemii koronawirusa i miejsca pracy" - ocenia pytany o komentarz do tych wyników i cytowany przez tabloid politolog prof. Kazimierz Kik.

"Być może umiarkowanych wyborców zraził wulgarny radykalizm liderek Strajku Kobiet. Polacy nie lubią chamstwa w polityce. A po drugie, dla większości Polaków pandemia i jej skutki są dziś najważniejsze" - komentuje, z kolei, inny politolog, prof. Antoni Dudek z UKSW.

Prof. Kazimierz Kik w rozmowie z "SE" dodaje: "PiS trzyma się wciąż mocno, bo zapewnia względną równowagę, jeśli chodzi o walkę z pandemią. Jeśli partia rządząca poradzi sobie ze szczepionkami, to sądzę, że jeszcze bardziej umocni się w sondażach".

Badanie zrealizowano przez Instytut Badań Pollster w dniach 29 stycznia - 1 lutego 2021 roku na próbie 1081 dorosłych Polaków - podaje "SE".

DOSTĘP PREMIUM