PO proponuje "Koalicję 276". I zaczyna zbieranie podpisów pod projektem dot. likwidacji TVP Info i abonamentu

Już w poniedziałek zaczynamy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu - zapowiedział Rafała Trzaskowski, który razem z Borysem Budką zaprezentował nowe pomysły na odsunięcie PiS od władzy. Szef PO przekonywał, że tylko zjednoczona opozycja może odsunąć PiS od władzy i reformować kraj mimo prezydentury Andrzeja Dudy.
Zobacz wideo

Borys Budka i Rafała Trzaskowski wystąpili razem na konferencji "Czas na zmiany". Zaprezentowali plan działań PO na najbliższy czas i zaproponowali, by opozycja razem walczyła z PiS. Żeby nie tylko blokować pomysły PiS, ale również odrzucać prezydenckie weta potrzeba 276 głosów.

- Czy wyobrażacie sobie zmiany w Polsce, jeżeli ktoś może zawetować np. podstawowe prawa kobiet? Czy wyobrażacie sobie zmiany w Polsce i niezależność wymiaru sprawiedliwości, Polskę obywatelską, dbającą o środowisko, jeżeli ktoś te zmiany będzie mógł wetować? - pytał Budka.

I zaproponował "Koalicję 276", która ma być krokiem na drodze do zjednoczenia opozycji: od PS: przez Lewicę po ruch Szymona Hołowni. Dzięki tylu głosom, jak przekonywał Budka, uda się w Polsce zrealizować plan naprawy po rządach Zjednoczonej Prawicy. - Proponujemy opozycji rozmowę o przyszłości Polski. Nie przesądzamy, w jakich konfiguracjach pójdziemy do wyborów - podkreślił Budka.

Filarami "Koalicji 276" mają być m.in. zmiany w mediach publicznych, odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości. - Kwestie takie jak naprawa sądownictwa, czy odpolitycznienie telewizji publicznej to fundamentalne kwestie dla wszystkich partii opozycyjnych - przekonywał.

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że już w poniedziałek 8 lutego PO rozpocznie zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym likwidacji TVP Info i abonamentu RTV. - Już dość tej fabryki kłamstwa i manipulacji, przecież to ma wpływ na nas wszystkich: szczucie Polaków na Polaków, przez cały czas manipulacja. Tego nie może być, mamy tego dosyć - mówił.

Prezydent Warszawy zapowiedział też likwidację Funduszu Kościelnego i zmianę konstytucji, tak by możliwe było odwołanie posła czy senatora przez obywateli. Jak obiecywał, gdy opozycja przejmie władzę, to wzrosną wydatki na służbę zdrowia. - W pierwszym roku po objęciu władzy PO przeznaczy na ochronę zdrowia 6 proc. PKB, a w kolejnym 7 proc. - zadeklarował.

- Dziś jedyny podział, jaki ma znaczenie, to podział na tych, którzy żyją przeszłością i tych, którzy już teraz myślą o przyszłości - stwierdził Trzaskowski.

DOSTĘP PREMIUM