PiS traci większość w Sejmie. Na razie tylko teoretycznie [SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" opozycja (bez Konfederacji) ma wyraźną przewagę, ponad 10 pkt, nad obozem PiS. W porównaniu z notowaniami preferencji z początku stycznia przewaga ta wzrosła - informuje "Rzeczpospolita", prezentując najnowszy sondaż IBRiS-u.
Zobacz wideo

Na PiS, jak wynika z opublikowanego w "Rz" sondażu, chce głosować 32 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską zaledwie 19 proc., a na Polskę 2050 Szymona Hołownię - 18 proc. Poza podium znaleźli się: Lewica (8 proc.), Konfederacja (6 proc.), PSL-Koalicja Polska (5 proc.).

Ale jeśli opozycja (poza Konfederacją) zwarłaby szyki, to partia Kaczyńskiego nie miałaby szans na samodzielną większość.

"Obserwujemy wzrost notowań ugrupowania Szymona Hołowni, ale jego dynamika się zatrzymała. Jeszcze tydzień temu w naszych badaniach Polska 2050 miała wyniki równe z PO. Można więc stwierdzić, że z pewnością obydwa ugrupowania zbliżyły się pod względem notowań, ale nie wiadomo, kto wygra tę rywalizację – mówi szef IBRiS Marcin Duma. (...) Z badań popularności liderów wynika też, że Szymon Hołownia przegrywa osobiste starcie z Rafałem Trzaskowskim. – Dlatego pomysł sobotniej konwencji PO był dobry – mówi Duma. – Chodziło o pokazanie Trzaskowskiego, cała reszta pomysłów nie ma znaczenia" - czytamy w "Rz".

Badanie CATI przeprowadzono w dniach 5-6 lutego 2021 roku na grupie 1100 respondentów.

TOK FM PREMIUM