Operetkowy spór w rządzie i osobliwa akcja PO. Ekspert: Politycy zajmują się głupotami

- Jeśli dla Budki i Trzaskowskiego najważniejsza jest teraz likwidacja TVP Info, to ja się nie zgadzam. Kaczyński i Gowin też powinni się zająć tymi sprawami, za które są odpowiedzialni w rządzie, a nie operetkowym sporem - mówił w TOK FM prof. Mikołaj Cześnik.
Zobacz wideo

Bunt w Porozumieniu Jarosława Gowina trwa od niemal tygodnia. Z partii wyrzucono Adama Bielana i Kamila Bortniczuka, którzy kwestionują pozycję prezesa swojej partii. Sam Gowin stwierdził, że nie pojawi się w tym tygodniu na posiedzeniu Rady Koalicji, w której zasiadają przedstawiciele ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę. A Adam Bielan w poniedziałek rozmawiał z samym szefem PiS, a to właśnie Jarosława Kaczyńskiego eksperci i media uznają za głównego autora kryzysu w Porozumieniu.

Jak przekonywał w TOK FM prof. Mikołaj Cześnik, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych na Uniwersytecie SWPS, sedno sporu w partii Gowina jest "trochę śmieszne, a trochę straszne”. – To, czy Gowin jest szefem partii, czy nie, to jest sprawa drugo-trzeciorzędna. Mamy bardzo poważne i liczne problemy, a skupiamy się na operetkowym sporze – ocenił rozmówca Piotra Maślaka.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Jak stwierdził, choć sam konflikt jest dość miałki, to ma mimo tego duży wpływ na życie Polaków.

– Jeśli para idzie w gwizdek przepychanek, to nie jest spożytkowana na to, czym politycy powinni się zajmować. A mówimy przecież o wicepremierach: Gowinie od gospodarki, Kaczyńskim od bezpieczeństwa. W tej historycznej chwili powinni się tym zajmować, a nie sporem, czy trzy lata temu ten, czy tamten mógł zostać wybrany na szefa partii. Naprawdę mamy ważniejsze sprawy – przekonywał dyrektor Instytutu Nauk Społecznych na Uniwersytecie SWPS.

A opozycja? O pochwały trudno

Prof. Cześnik ocenił też ostatnie działania największej partii opozycyjnej. Kiedy w Zjednoczonej Prawicy uwaga skupiła się na awanturze w Porozumieniu, nowy pomysł na siebie pokazała Platforma Obywatelska.  Pierwszą akcją jest zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu RTV.

Według gościa TOK FM to osobliwa inicjatywa. - Jeśli dla panów Budki i Trzaskowskiego najważniejszy jest teraz kanał informacyjny telewizji publicznej, to ja, jako obywatel, się z tym nie zgadzam. Akurat to można załatwić później, a teraz trzeba włożyć ręce gdzie indziej – wyjaśnił.

Ekspert z Uniwersytetu SWPS z żalem przyznał, że politycy w Polsce po prostu zajmują się "głupotami". – Nie chciałem użyć tego słowa na antenie, ale ono pewnie jest właściwie. Ludzie umierają w związku z COVID-19, a pewnie wczoraj i dzisiaj sporo umrze też z innych powodów, np. tego jak działa służba zdrowia, czy przez nieodśnieżone drogi. To są sprawy naszego zdrowia i życia. Widać, że nasz dobrostan nie jest należycie zaopiekowany. Tym powinni się zajmować politycy wszystkich opcji – uważa prof. Mikołaj Cześnik.

MZ przeanalizowało dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce. "Wirus zabija częściej, niż myśleliśmy">>>

DOSTĘP PREMIUM