PiS sam sobie zaszkodził. Polska młodzież coraz bardziej lewicowa [SABAT SYMETRYSTÓW]

W Polsce po raz pierwszy od 20 lat więcej jest młodych o poglądach lewicowych niż prawicowych. Katarzyna Wężyk z "GW" nie ma wątpliwości, że o takiej zmianie wśród najmłodszych polskich wyborców zdecydowały protesty w obronie praw kobiet. Jak mówiła w "Sabacie symetrystów" przykręcanie śruby przez rządzącą prawicę przyśpieszyło laicyzację społeczeństwa.
Zobacz wideo

Z najnowszego badania CBOS wynika, że niemal co trzeci młody Polak ma poglądy lewicowe. Po raz pierwszy od 20 lat wśród młodych jest więcej zwolenników lewicy niż prawicy. Zaledwie w ciągu roku grupa młodych osób, które zadeklarowały poglądy lewicowe, wzrósł z 17 proc. do 30 proc. I to w kraju, w którym rządzący od lat robią bardzo wiele, by w szkołach krzewić tradycyjne, konserwatywne wartości, a w mediach rządowych pokazywać lewicę, jako jedno z największych zagrożeń.

Jak komentowała w "Sabacie symetrystów" dziennikarka "GW" Katarzyna Wężyk, jeśli tak duża miana wydarzył się w czasie zaledwie roku, to trzeba zwrócić uwagę, co się w Polsce  w tym czasie wydarzyło. - A  wydarzyły się przede wszystkim strajki, protesty kobiet - mówiła autorka książki "Aborcja jest", która niebawem pojawi się w księgarniach.

Wężyk uważa, że młodzi ludzie, którzy zaangażowali się w protesty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, żyją w zupełnie innym świecie niż ten, który próbuje im organizować Zjednoczona Prawica.

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

- Jeśli uznamy, że młodzież ogląda seriale Netflixa czy HBO, to tam świat jest zupełnie inny. Zatem z jednej strony mamy kulturę popularną, której rząd zupełnie nie rozumie. Z drugiej strajki kobiet, a z trzeciej strajki klimatyczne, które też młode osoby zaktywizowały i przesunęły w lewo - wyliczała dziennikarka "Gazety Wyborczej".

- Więc jeśli zebrać te doświadczenia i śrubę dokręcaną przez rządzących, to efekt mamy, jaki mamy - dodała Wężyk, podkreślając raz jeszcze, że to PiS "przyspieszył laicyzację społeczeństwa" i stworzył lewicową tożsamość młodych. 

Warto przy tej okazji przypomnieć ostatnie badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Z danych za rok 2019 wynika, że w mszach uczestniczyło 36,9 proc. Polaków, a do komunii przystępowało już tylko 16,7 proc. Rok wcześniej takich osób było o ok. 2 proc. więcej.

Im starsi, tym bardziej prawicowi

Galopujący Major zastanawiał się, na ile - wskazywane przez młodych lewicowe poglądy - dotyczą spraw obyczajowych, a na ile jest to kwestia także lewicowości ekonomicznej. - Jeśli porównamy to z wynikami na świecie, to ciekawe są wyniki, choćby ze Stanów Zjednoczonych. Tam prawie połowie młodych obywateli socjalizm zaczyna się kojarzyć pozytywnie. Okazuje się, że dużo młodych ludzi popiera lewicową agendę także gospodarczo - mówił bloger i publicysta.

Zwrócił też uwagę, że choć znacznie więcej jest obecnie młodych Polaków o lewicowych poglądach, to duża grupa wskazuje na prawicę. Ludzi o prawicowych sympatiach jest w całym polskim społeczeństwie więcej. Z badania CBOS wynika, że w 2020 roku takie poglądy prawicowe poglądy zadeklarowało 37 proc. Polaków, co stanowi najwyższy wynik w ostatnich trzech dekadach. "Warto jednak zauważyć, że w stosunku do roku poprzedniego odnotowaliśmy nieco wyższy przyrost poglądów lewicowych (z 17 proc. do 20 proc.) niż prawicowych (z 36 proc. do 37 proc.)" - informowało Centrum Badania Opinii Społecznej.

Galopujący Major dodał, że wśród najmłodszych wyborców, "mamy bardzo dużo młodych kobiet, które są lewicowe, a jednocześnie mamy dużo młodych mężczyzn, którzy są prawicowi". - Ten rozdźwięk w tym pokoleniu widać - podsumował w "Sabacie symetrystów".

Słuchaj całego podcastu!

TOK FM PREMIUM