Terlecki o proteście, czyli "histerii bogatych mediów": Opozycja szlocha za czasami, gdy rządziła medialnym monopolem

Zdaniem szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego protest mediów przeciwko projektowi nowego podatku to "histeria bogatych mediów przeciw płaceniu podatków". Bo "wielka kasa prezesów" jest zagrożona. - Dziennikarze na marnych umowach zapędzeni do obrony cudzych pieniędzy - przekonywał.
Zobacz wideo

W związku z planami nałożenia na media nowego podatku od reklam, w środę znaczna część mediów prywatnych protestowała w ramach wspólnej akcji "Media bez wyboru". W proteście uczestniczyło też Radio TOK FM oraz portal tokfm.pl.

Akcję poparli politycy partii opozycyjnych.

W sprawie protestu głos dziś zabrał wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS - Ryszard Terlecki. "Histeria bogatych mediów przeciw płaceniu podatków. Wielka kasa prezesów zagrożona. Dziennikarze na marnych umowach zapędzeni do obrony cudzych pieniędzy. Opozycja szlocha za czasami, gdy rządziła medialnym monopolem. Kto da się nabrać manipulacji cwaniaków?" - napisał na Twitterze.

Podatek czy składka na leczenie Polaków?

Według mediów, które wzięły udział w środowym proteście, wprowadzenie nowego podatku oznaczać będzie nie tylko osłabienie, ale i likwidację części mediów działających w Polsce. Będzie też miało wpływ na ograniczenie finansowania treści o wysokiej jakości.

Nie tylko opozycja krytykuje zapisy nowej ustawy. Również ze strony koalicjanta PiS - Porozumienia - płyną takie głosy. Politycy z ugrupowania Jarosława Gowina zwracają uwagę m.in. na to, że nikt nie konsultował z nimi tego projektu. Mówią też o niebezpieczeństwach, jakie może pociągnąć za sobą przyjęcie ustawy.

- Ta danina w żadnym wypadku w skutkach nie dotknie gigantów, tylko małe redakcje, media lokalne czy branżowe - mówił w Poranku Radia TOK FM wiceszef Porozumienia Robert Andracki.

Ministerstwo Finansów informowało PAP, że  "jest otwarte na dialog z przedstawicielami mediów". Resort liczy, że w sprawie projektu dotyczącego składki od reklam, wspólnie z rynkiem, zostaną wypracowane rozwiązania akceptowalne dla wszystkich.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM