Sondaż. Polska 2050 Hołowni sporo przed Koalicją Obywatelską. Jedna trzecia głosów dla PiS

Nowy sondaż CBOS. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lutym, najwięcej głosów dostałby PiS - 33 proc. Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni z 19-procentowym poparciem, a na trzecim - Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 12 proc.
Zobacz wideo

Na wejście do parlamentu liczyć mogłaby jeszcze tylko Konfederacja, na którą chciało głosować 6 proc. pytanych przez CBOS - to o jeden punkt procentowy więcej niż w styczniu. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Lewica - 4 proc., PSL - 2 proc. i Kukiz'15 - 1 proc.

Co ważne, poparcie dla PiS to w tym sondażu poparcie dla całej Zjednoczonej Prawicy - CBOS podkreśla, że 33 proc. to wynik przy założeniu, że partia Jarosława Kaczyńskiego startowałaby w wyborach ramię w ramię z obecnymi koalicjantami - Porozumieniem i Solidarną Polską. Wynik PiS jest o 2 punkty procentowe niższy niż w badaniu ze stycznia. Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 zanotował wynik o 1 pkt proc. lepszy niż w poprzednim badaniu. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, która zajęła trzecie miejsce, spadło o 2 pkt. proc. 

Sondaż CBOS a protest "Media bez wyboru"

Sondaż był realizowany od 1 do 11 lutego, a więc przede wszystkim przed masowym protestem mediów, które w środę w akcie sprzeciwu wobec rządowych planów nałożenia na nie kolejnego podatku przerwały nadawanie i publikowanie. 

Badanie CBOS przeprowadzono na reprezentatywnej imiennej próbie 1179 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM