Portrety wieszane na szubienicach. Prawnik europosłów wysłał do sądu akt oskarżenia

Pełnomocnik europosłów, których wizerunki zawieszono na symbolicznych szubienicach podczas manifestacji w Katowicach w 2017 r., skierował do sądu subsydiarny akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom tej demonstracji.
Zobacz wideo

Wcześniej katowicka prokuratura, która prowadziła śledztwo w tej sprawie pod kątem art. 119 Kodeksu karnego - czyli stosowania groźby bezprawnej z powodu przynależności politycznej - umorzyła je, nie dopatrując się przestępstwa.

Portrety europosłów wieszane na szubienicach

Sprawa dotyczy zorganizowanej w listopadzie 2017 r. w Katowicach demonstracji środowisk narodowych. Jej uczestnicy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciorga europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce.

- Złożyłem subsydiarny akt oskarżenia w imieniu wszystkich pokrzywdzonych w Sądzie Okręgowym w Katowicach - powiedział w poniedziałek PAP pełnomocnik europosłów mec. Józef Marcinkiewicz. Jak dodał, akt oskarżenia obejmuje siedem osób, które "uczestniczyły w symbolicznym procederze egzekucji".

O umorzeniu postępowania w tej sprawie - z uwagi na "brak znamion czynu zabronionego" - Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała w połowie listopada 2020 - była to już druga taka decyzja katowickich śledczych, po pierwszej, zaskarżonej przez mec. Marcinkiewicza, sąd nakazał kontynuowanie postępowania. Zdaniem śledczych przedstawiciele środowisk narodowych, którzy powiesili zdjęcia europosłów, nie popełnili przestępstwa. W styczniu Prokuratura Regionalna w Katowicach nie uwzględniła zażalenia pełnomocnika pokrzywdzonych i decyzję o umorzeniu śledztwa utrzymała w mocy.

TOK FM PREMIUM