Opozycja idzie rozmawiać z politykami Porozumienia. "Mamy umówione dwa spotkania"

Politycy opozycji mają przejść od słów do czynów, a Krzysztof Gawkowski zdradził na antenie TOK FM część planu. A konkretnie to, że w najbliższy piątek odbędą się rozmowy z dwoma politykami Porozumienia, których opozycja będzie chciała przeciągnąć na swoją stronę ws. podatku od reklam. - Jeżeli nie będziemy potrafili tego zrobić, to znaczy, że nasze spotkania na opozycji prowadzą tylko do tego, że coś deklarujemy - stwierdził.
Zobacz wideo

Podczas wtorkowego spotkania w Sejmie przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych stanęli po jednej stronie. I wypracowali wspólne stanowisko odnośnie planowanego przez rząd podatku od reklam. Przewodniczący klubu KO Cezary Tomczyk nazywał spotkanie "historycznym", mówił o swoim przekonaniu, że to "początek czegoś wielkiego". - To jedno z kluczowych spotkań, jakie miało w ostatnich latach - powiedział w TOK FM szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Zaznaczył też, że na słowach i deklaracjach się nie skończy, a opozycja bierze się do pracy. 

- Drugi element, bardzo ważny, to jest powołanie międzyklubowego zespołu, który będzie się zajmował niezależnością mediów. I wszystkim, co będzie wpływało na ograniczenie tej wolności - opowiadał o planach opozycji Gawkowski. - Wczoraj na sali spotkała się opozycja, tam nie było nikogo ze Zjednoczonej Prawicy - podkreślił. 

Oczywistym jest, że aby wygrać głosowanie w Sejmie, opozycja będzie musiała mieć po swojej stronie albo kilku obecnych polityków PiS-u, albo Porozumienia. - To jest zadanie, które wczoraj wyznaczyliśmy. Teraz zaczniemy rozmowy, które mają doprowadzić do tego, że pan Gowin i jego środowisko, ewentualnie jacyś posłowie z PiS-u, też się zdeklarują przeciwko tej ustawie - zdradzał Gawkowski. 

- Jeżeli nie będziemy potrafili tego zrobić, to znaczy, że nasze spotkania na opozycji prowadzą tylko do tego, że coś deklarujemy. A tu chodzi o skuteczność - stwierdził przewodniczący. - Skuteczność jest wtedy, kiedy taką ustawę rzeczywiście zablokujemy i nie będzie jej w parlamencie, wolne media pozostaną, a wolność słowa będzie nieograniczonym prawem człowieka - precyzował. 

"Jest kilku posłów rozsądnych w Porozumieniu"

Prowadzący audycję Maciej Głogowski dopytywał, z jakimi konkretnie politykami obozu rządzącego spotka się Krzysztof Gawkowski. - Jest kilku posłów bardzo rozsądnych w Porozumieniu - odpowiadał enigmatycznie gość TOK FM. I stwierdził, że nazwisk nie będzie zdradzał. - Te spotkania mają być w tym i przyszłym tygodniu. Trudno żebym zmienił dobry zwyczaj i ogłosił, z kim będę rozmawiał, a z kim będzie rozmawiał pan Cezary Tomczyk - mówił Gawkowski.  

- Pierwsze spotkanie jest zaplanowane w piątek - poinformował. Jak dodał, przedstawiciele opozycji umówieni są na rozmowy z dwójką posłów Porozumienia. - Od czegoś zaczynamy i dobrze, że zaczynamy, bo przez ostatnie tygodnie nie było takiej pracy między opozycją a rządzącymi - powiedział. 

Przewodniczący kluby Lewicy podkreślał jednocześnie, że rozmowy z politykami obozu rządzącego nie są proste. - W Zjednoczonej Prawicy trzeba naprawdę uważać, z kim się rozmawia i o czym się rozmawia, żeby się nie okazało, że jak się rozmawiało, to później te głosy i tak Jarosław Kaczyński do swojego pakietu doliczy - mówił. - W polityce trzeba ufać i sprawdzać, to jest najlepsze narzędzie do tego, żebyśmy na sali sejmowej wygrali głosowanie - podsumowywał. 

TOK FM PREMIUM