PO w końcu ma stanowisko ws. aborcji. "Wszystko zostało ustalone"

Po wielogodzinnych spotkaniach zarząd Krajowy PO przyjął stanowisko ws. aborcji, ale ma ogłosić je dopiero na czwatkowej konferencji prasowej. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że partia opowiedziała się w nim za liberalizacją prawa do przerywania ciąży.
Zobacz wideo

Uchwała zarządu, jak wynika z informacji PAP, została przyjęta w środę wieczorem zdecydowaną większością głosów. - Wszystko zostało ustalone. Umówiliśmy się jednak z członkami zarządu, że o naszym stanowisku opowiemy na jutrzejszej konferencji prasowej - powiedziała posłanka Agnieszka Pomaska.

Według rzecznika PO Jana Grabca konferencja ma się odbyć w czwartek przed południem w Biurze Krajowym PO przy ul. Wiejskiej. Mają wziąć w niej udział m.in. lider PO Borys Budka, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz inne posłanki Platformy.

Zarząd Platformy obradował w dwóch turach - najpierw spotkał się w stołecznej siedzibie partii o godz. 8 rano, by wysłuchać m.in. sprawozdania z prac zespołu pod kierownictwem Kidawy-Błońskiej, który przygotowywał projekt stanowiska PO. Po około trzech godzinach ogłoszono przerwę, w trakcie której zespół został poproszony o doprecyzowanie niektórych postulatów, które miały się złożyć na późniejszą uchwałę Zarządu Krajowego.

Nieoficjalnie wiadomo, że zarząd poparł Kidawę-Błońską

Ani Pomaska, ani Grabiec nie chcieli zdradzić szczegółów stanowiska. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że większość członków zarządu przychyliła się do propozycji zespołu Kidawy-Błońskiej. Chodzi o wprowadzenie możliwości przerywania ciąży do końca 12 tygodnia po konsultacjach pacjentki z lekarzem i psychologiem. W stanowisku PO znalazły się ponadto postulaty dotyczące wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach, refundacji antykoncepcji (także tej awaryjnej) oraz in vitro.

O ile te propozycje nie budzą zastrzeżeń w PO, to odmienne zdanie w kwestii aborcji mieli partyjni konserwatyści, którzy woleliby, aby Platforma opowiedziała się za powrotem do tzw. kompromisu aborcyjnego (aborcja legalna w trzech przypadkach: ciężkich wad płodu, zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa), który funkcjonował w Polsce do dnia publikacji październikowego wyroku TK uchylającego przesłankę embriopatologiczną.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM