Szczepienia przeciw COVID-19. Jest data szczepień "młodszych" seniorów

22 marca mają ruszyć szczepienia mundurowych i seniorów w wieku 60-65 lat - ogłosił na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. Przedstawił również plan niektórych działań na początek marca.
Zobacz wideo

- Mamy 2,5 mln szczepień wykonanych w Polsce - ogłosił minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny w rządzie za program szczepień przeciw COVID-19. Jak dodał, do dziś zutylizowano 4 tys. dawek, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wynosi ponad 2 tys. 

Podkreślał, że opóźnienia wynikają z problemów z dostawami kolejnych dawek szczepionki. Na ten moment - wskazywał - różnica między pierwszymi deklaracjami a realizacją dostaw wynosi 6 mln sztuk różnicy na naszą niekorzyść. - Przykro nam bardzo wobec seniorów, którzy mają zmieniane terminy - mówił Dworczyk. Jak dodał, aktualne deklaracje mówią o tym, że w I kwartale 2021 roku do Polski ma trafić ponad 8 mln dawek szczepionek. - Jeśli producenci się wywiążą, będziemy mogli zaszczepić więcej niż 3 mln osób w końca I kwartału - deklarował Dworczyk, który przekonywał, że nie możliwości organizacyjne są tu barierą. 

Harmonogram szczepień. Kiedy szczepienia dla grupy 60-65?

Michał Dworczyk przedstawił również plany dotyczące szczepień, obejmujące najbliższe tygodnie. I tak: do 7 marca zakończyć się mają szczepienia nauczycieli. Z kolei od 7 marca szczepienia ruszyć mają szczepienia uzupełniające kadry medycznej - i tu wykorzystywany będzie specyfik produkcji firmy Astra Zeneca. 15 marca to planowany początek szczepień osób przewlekle chorych, czyli grupy 1B. Obejmuje ona ok 70 tys. osób. Dworczyk przewiduje, że szczepienia w tej grupie powinny potrwać tydzień. 

22 marca zaś rozpocząć się mają szczepienia mundurowych i szczepienia osób w wieku 60-65 lat. I tu również wykorzystywane mają być szczepionki firmy Astra Zeneca. Zapisy dla grupy "młodszych" seniorów ruszyć mają na początku marca. - Mamy zapas szczepionek, żeby realizować ten program, ale bez utrzymania płynności dostaw nie uda nam się tego zrobić - deklarował Dworczyk. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 8777 nowych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej przypadków zanotowano na Mazowszu - 1427. Zmarło 241 osób.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM