Michał Dworczyk zakażony koronawirusem

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w mediach społecznościowych poinformował, że otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19.
Zobacz wideo

"W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 w najbliższym czasie będę pracował w trybie zdalnym. Przestrzegajmy zasad sanitarnych i szczepmy się!" - napisał na Twitterze Michał Dworczyk.

Dworczyk, oprócz tego, że jest szefem kancelarii premiera, pełni też funkcję rządowego pełnomocnika ds. Narodowego Programu Szczepień.

Rzecznik rządu Piotr Müller w późniejszym komunikacie przesłanym PAP podkreślił, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stosowane są wszystkie zasady związane z zapobieganiem zakażeń. Jak wskazał, realizowane są spotkania zdalne, stosowane są maseczki, dezynfekcja, odbywa się mierzenie temperatury oraz podejmowane są inne niezbędne działania.

"W związku ze stosowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa nie zaistniały przesłanki objęcia kwarantanną premiera" - poinformował Müller.

"To już trzecia fala"

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 890 nowych przypadkach koronawirusa oraz śmierci 17 pacjentów. To niższy wynik niż ten, który obserwowaliśmy w kilku ostatnich dniach, kiedy liczba nowych przypadków sięgała 8-9 tysięcy. To jednak typowa dla weekendowych danych (w poniedziałki publikowane są raporty za niedzielę) sytuacja, która powtarza się co tydzień. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski od kilku dni ostrzega, że dane dotyczące koronawirusa od kilku dni wskazują na trend rosnący, co oznacza z kolei początek trzeciej fali epidemii. 

- Czeka nas miesiąc nieprzerwanych wzrostów. Póki co prognozy pokazują, że szczyt tej trzeciej fali będzie na średnim dziennym poziomie 10-12 tys. przypadków, co z punktu widzenia samego systemu opieki zdrowotnej jest liczbą, z którą sobie poradziliśmy - mówił w poniedziałek w TVN 24 szef MZ.

DOSTĘP PREMIUM