Lewica pisze do papieża Franciszka ws. udostępnienia akt sprawy ks. Dymera

Zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Andrzeja Dymera, aby polska prokuratura otrzymała dokumenty bezpośrednio z Watykanu - poinformował Robert Biedroń.
Zobacz wideo

Przez ćwierć wieku ks. Dymer nie poniósł konsekwencji swoich czynów, choć jego przełożeni wiedzieli o tym, że wykorzystywał seksualnie osoby nieletnie. Dziennikarze TVN24 przed ponad tygodniem przypomnieli, że władze archidiecezji o przestępstwach duchownego miały informacje od 1995 roku.

Politycy Lewicy zdecydowali się na zainteresowanie papieża bulwersującą sprawą ks. Dymera, który zmarł 16 lutego.

- Jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Dymera, żeby polska prokuratura, która dzisiaj jest wstrzymywana ze względów prawdopodobnie na pewien układ klerykalno-polityczny, żeby otrzymała te dokumenty bezpośrednio z Watykanu - poinformował w Sejmie Robert Biedroń.

- Jeżeli nie chce tego wydać kuria, to prawo kanoniczne dzisiaj mówi, po decyzji papieża Franciszka, że Watykan może udostępnić takie dokumenty - zaznaczył europoseł.

Polityk poinformował, że Lewica może pojechać po te dokumenty do Watykanu. - Postawimy w końcu winnych pedofilii tam, gdzie ich miejsce - przed sprawiedliwym, niezależnym sądem w Polsce - oświadczył.

Lewica liczy na pomoc nie tylko ws. księdza Dymera

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że w 2019 roku papież Franciszek zniósł tzw. "tajemnicę papieską" w postępowaniach dotyczących pedofilii. - Od tamtego czasu każda prokuratura, każde organy ścigania na świecie mają możliwość wglądu do akt przestępstw księży czy biskupów, którzy są oskarżani o pedofilię - zauważyła.

Scheuring-Wielgus poinformowała, że oprócz listu do papieża Franciszka Lewica przesłała także pismo do Kongregacji Nauki Wiary, w którym pyta, czy prokuratura wystąpiła o dokumenty akt m.in. księdza Krzysztofa G. z Chodzieży (podejrzanego m.in. o wieloletnie wykorzystywanie seksualne ministranta) i ks. Dymera.

Posłowie i posłanki Lewicy złożyli też interpelację do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ws. śmierci ks. Dymera i przesłanki, z powodu których prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie oraz czy prokuratura zabezpieczyła dokumenty.

Posłanka Katarzyna Ueberhan zaapelowała o nadanie druku projektowi ustawy Lewicy, której celem jest powołanie specjalnej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii w Kościele i która byłaby tylko temu przeznaczona.

TOK FM PREMIUM