Nowy sondaż. PiS traci fotel lidera, zaskakujący zwycięzca

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, to wygrała by je Polska 2050 Szymona Hołowni - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Publicznych na zlecenie portalu StanPolityki.pl. PiS musiałoby się zadowolić drugim wynikiem.
Zobacz wideo

Ankietowanych zapytano, na jakie ugrupowanie oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę. Na PiS zagłosowałby 26,96 proc. badanych i nie daje to partii Jarosława Kaczyńskiego zwycięstwa w wyborach. Bo najwięcej ankietowanych - 31,26 proc. - zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Na kolejnych miejscach w sondażu znalazły się Koalicja Obywatelska z wynikiem 18,85 proc. oraz Lewica z wynikiem 9,34 proc. W Sejmie znalazłaby się jeszcze Konfederacja - 6,96 proc. Inne ugrupowania - jak PSL czy również ujęta w badaniu Agrounia - nie weszłyby do parlamentu.

Hołownia na stałe przed KO

To kolejne badanie opinii publicznej, które jako największą siłą po stronie opozycji pokazuje ruch Hołowni, a nie Koalicję Obywatelską. Na przykład w ostatnim badaniu Social Changes dla portalu wPolityce.pl Polska 2050 Szymona Hołowni może liczyć na 23 proc., a Koalicja Obywatelska - 19 proc.; wygrałaby Zjednoczona Prawica z wynikiem 30 proc. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM