PiS z najwyższym poparciem. Ale Kaczyński nie ma szans na samodzielną większość w Sejmie [SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" PiS utrzymuje pozycję lidera na poziomie 32 proc., co nie daje mu szans na samodzielny rząd. Ale także opozycja miałaby duży kłopot z utworzeniem większości po wyborach - informuje "Rz".
Zobacz wideo

Respondenci w sondażu IBRiS zleconym przez "Rz" pytani byli, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do Sejmu. 32,3 proc. respondentów odpowiedziało, że na Prawo i Sprawiedliwość. 18,1 proc. oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, a na ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni - 17,9 proc. Na Lewicę, czyli SLD, Wiosnę i Partię Razem, zagłosowałoby 7,4 proc. ankietowanych. 6,2 proc. badanych wybrałaby Konfederację, tj. partię KORWiN i Ruch Narodowy. 6 proc. zagłosowałoby na PSL-Koalicję Polską. 12 proc. nie wie, na kogo oddałoby głos.

"Według najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie 'Rzeczpospolitej" PiS utrzymuje pozycję lidera na poziomie 32 proc., co nie daje mu szans na samodzielny rząd. Ale opozycja miałaby duży kłopot z utworzeniem większości po wyborach. Należałoby bowiem stworzyć koalicję wszystkich czterech sił opozycyjnych. Poza tym dwa największe ugrupowania – PO i Polska 2050 – mają takie samo poparcie, podobny program i miejsce na scenie politycznej. Jedno z nich musi więc zrobić wszystko, by przed wyborami zapewnić sobie pozycję dominującą" - czytamy.

Gazeta zwróciła też uwagę, że choć PiS zachowuje pozycję lidera, to poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego spadło w ciągu ostatniego roku -  jest też niższe niż w wyborach 2019 roku. Według "Rz" stabilna pozycja Prawa i Sprawiedliwości "może – paradoksalnie – działać na rzecz poszukiwania przez mniejszych koalicjantów radykalnych rozwiązań".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM